Müsilajlı denizlerde hastalık tehlikesi: Yeni bir salgın mı çıkıyor?

KALEM Farkıyla...

Müsilajlı denizlerde hastalık tehlikesi: Yeni bir salgın mı çıkıyor?

Müsilajlı denizlerde hastalık tehlikesi: Yeni bir salgın mı çıkıyor?

Marmara denizini kaplayan müsilajı temizleme çalışmaları devam ederken ortaya atılan yeni bir iddia, herkesi daha da tedirgin etti. Müsilajın etkili olduğu yerlerde denize girmenin yeni bir salgına yol açabileceği iddia edilirken KALEM’e konuşan ÇOMÜ Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Türkoğlu, konuya temkinli yaklaştı. Türkoğlu, “Hastalık şüphesi olabilir ama şimdiden galeyana gelmemek gerekir” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Türkoğlu, KALEM’e yaptığı açıklamada müsilaj tehlikesini anlattı. Türkoğlu, “Şu an bakteriyel analizler sürüyor. Vatandaşlarımız balık da yiyebilir, yoğun müsilajlı bölgeler dışında denize de girebilir. Hiçbir şey netlik kazanmamışken insanları galeyana getirmemek lazım” dedi.

“KİRLİLİK BÖYLE DEVAM EDERSE SENEYE MÜSİLAJ DAHA FAZLA ARTAR”
Öte yandan bu yönde araştırmaların devam ettiğini de sözlerine ekleyen Türkoğlu, kesin bir kanıya varmak için çalışmaların neticelenmesi gerektiğini söyleyerek “Yine de temkinli olmak lazım, küçük bir hastalık şüphesi mümkün. Ama zaten müsilaj kısa vadede çözülecek bir mesele de değil. Suyun üzeri temizlense bile asıl tehlike dipte. Seneye kirlilik bu düzeyde devam ederse müsilaj daha da artacak” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST