Naim Makas iddiaları reddetti

KALEM Farkıyla...

Naim Makas iddiaları reddetti

Naim Makas iddiaları reddetti

Geçtiğimiz günlerde CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses’in AK Parti İl Başkanı Naim Makas’a dair ortaya attığı iddiaları gündeme getirmiş ve kamuoyu ile paylaşmıştık. Zira Gürses’in iddiaları oldukça vahimdi. İsmail Gürses, İl Özel İdare’nin tüm mimarlık işlerinin Naim Makas’ın eşi Elif İşbilir Makas’a verildiği ve Elif Makas’ın yılbaşından sonra İl Özel İdare’de mimar olarak çalışmaya başlayacağıyla ilgili duyumlar aldığını belirten açıklamalarda bulunmuştu.

Bizler de bu vahim iddiaları gündeme getirerek Çanakkale halkı ile paylaştık. Keza elbette bir gazeteci, sokakta kendisini çeviren bir kişinin bu yöndeki beyanlarına kulak vermez. Ancak böylesine vahim iddialar güncel siyasette yer alan bir İl Genel Meclisi üyesine ait olunca, bunları kamuoyu ile paylaşmak ve bu iddialara bir cevap aramak, mesleğimizin gereğidir. Bu hassasiyetten hareketle bilinmelidir ki; bir gazetecinin kamuya mal olmuş kişilere yönelik ortaya atılan iddiaları gündeme getirme yükümlülüğü vardır, bu iddiaları ispat etmekle mükellef alan gazeteci değil, adli ve idari yetkililerdir.


NAİM MAKAS İDDİALARI YALANLADI

Bu çerçevede hazırladığımız ve özellikle AK Parti saflarından çok sayıda tepki, dahası hakaret ve tehditle karşılanan haberimiz, dün AK Parti İl Başkanı Naim Makas tarafından reddedildi. Makas, iddialara şu sözlerle yanıt verdi:

“15 Temmuz 2021 tarihli bazı yayın organlarında gerek şahsımın gerek ailemin asılsız iftiraya maruz kalacak konumda, seviyesiz bir şekilde haberlere konu edilmiş olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bu iddialarda bulunanlar tarafından, Çanakkale’nin şehitler diyarı olduğunu, Çanakkale’nin geçilmez olduğunu, dünyaya kanıtlayan Van’ından Edirne’ye Sinop’undan Antalya’sına tüm yurt çapından gelen Mehmetçiklerle verilen savaşta, şühedamız sayesinde Çanakkale’nin geçilmez olduğunu dünya kanıtladığımızın unutulmuş olduğunu görüyoruz. Öncelikle, ailem ve ben hakkındaki iddiaları arkaya bırakıyorum ki benim için en önemlisi, şehitler diyarı olan Çanakkale’nin, bölgeciliğe ve ayrımcılığa imkan vermeyen, maneviyat yüklü kadim bir kent olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bunu sadece ben değil, yıllardan beri barışın kenti olduğunu tüm diyarlarda duyuran Çanakkaleli hemşerilerimiz adına da söylüyorum. Çanakkale’mizde Erzurumlusu, Tuncelilisi, Adıyamanlısı, Karadenizlisi, Trakyalısı şeklinde bir ayrımcılık olmaksızın biz hepimiz Çanakkaleliyiz. Bazı sosyal medya sitelerinde yayın yapan şahıslar ve Çanakkalilerin oylarıyla İl Genel Meclisi üyeliğine seçilmiş bir karakterin, ayrımcılığa ve ötekileştirmeye varan sözlerine inanmak dahi istemiyoruz.”

“Bu bölücü ve ötekileştirici ifadeler karşısında, özünde kıymetli bulduğumuz ’Barışın Kenti’ söylemlerini ağızlarından düşürmeyen CHP teşkilatına seslenen Makas, “CHP’nin beyan ettiği ilkeleriyle bağdaşmadığını gördüğümüz ve kamuoyu vicdanında derin bir yara açan bu hadise sebebiyle, bilinçsizce beyanlarda bulunan İl Genel Meclis üyesi İsmail Gürses hakkında gereğini yaparak kamuoyu vicdanını rahatlatmaya davet ediyoruz. Ben ve ailemle ilgili isnadların asılsız olduğunu beyan ediyoruz. Bu isnadlar alçakça bir iftiradır, alanen aileme ve şahsıma hakarettir. Bu vesile ile iftirada bulunan şahsın iddialarını ispata davet ediyor, ayrıca bu utanç verici açıklamalarla yayıncılık yaptığını zanneden kişilerin söylemlerini de şiddetle kınıyor ve kabul etmiyoruz. Bu şahıslarla ilgili olarak gerekli yasal müracaatlarımızı yapacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

ELÇİYE ZEVAL OLDU

Bununla birlikte belirtmek isteriz ki, bizler birer dedektif, emniyet mensubu, savcı yahut hakim değiliz. Kimseyi suçlu ya da masum ilan etmek, karalamak ya da aklamak gibi bir girişimimiz olamaz. Bizler sadece kamuya mal olacak meseleleri yine kamuya duyuran birer, elçi ve aracıyız. O sebeple geldiğimiz noktada “elçiye olan zevali” kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Esra Çanlı

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST