Nasıl bir 15 Mayıs’a uyandık?

KALEM Farkıyla...

Nasıl bir 15 Mayıs’a uyandık?

Nasıl bir 15 Mayıs’a uyandık?

Türkiye, önceki gün Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına gitti. Cumhurbaşkanı adaylarının ve partilerin oy oranları ile seçim sonuçlarını ilgiyle takip eden vatandaşlar yeni bir güne uyandı.

Peki bir sürü varyasyonun yapıldığı 15 Mayıs’a nasıl uyandık? Çanakkaleliler sosyal medyadan 14 Mayıs seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Sanki dünyanın sonu geldi”

Gazeteci-Yazar Haluk Şahin 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimlerinden sonra sosyal medyadan açıklama yaptı. Sonuçlarla ilgili yaptığı değerlendirmede Haluk Şahin, “15 Mayıs sabahı için pek çoğumuzun başka hayalleri vardı. Olmadı. Hevesler kursaklarda kaldı. Bazılarımız o kadar havaya girmişlerdi ki, bir B planı hazırlamayı bile gereksiz görmüşlerdi. Bu sefer olmuştu. Gelmekteydi gelecek olan. Bu sabah kara kara düşünüyor, şaşkın şaşkın dolaşıyorlar. Sanki dünyanın sonu geldi. Bu gibi durumlarda teselli için söylenecek şeylerin çoğu bayat laflar, örselenmiş klişelerdir. Ancak, tüm klişeler gibi hakikati de yansıtırlar. Yoksa çoktan unutulup giderlerdi. İşte bugün dertli arkadaşınıza ya da kendinize söyleyebileceğiniz birkaç bayat hakikat kırıntısı. Hayat devam ediyor. Pes edince yenilirsin, altta kalınca değil. El elden üstündür. Siyasette 24 saat uzun zamandır” dedi.

“Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak”

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Yasin Hacımusalar, “Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak. Unutma; aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak. Her yeni bir gün, yeni bir başlangıçtır” ifadelerini kullandı.
“Kurduğumuz bahar hayallerine de çok geçmiş olsun”
Cihan Demirci Karikatürist, mizah yazarı, gazeteci, “Böylesi bir seçimin ikinci tura kaldığını kuzu kuzu kabul eden CHP bu seçimin mağlubudur. Millet İttifak’ı da, içinde yer alan diğer 5 parti de yenilmiştir, karşılık bulamadığı gibi CHP’ye de ihanet etmiştir. Erdoğan’ın tek amacı zaten seçimi al takke, ver külah ikinci tura taşıyıp ikinci turda kazanmaktı bunu da elindeki tüm güçlerle başardı. Halkına yapmadığı yanlış ve kötülük kalmamış olan Erdoğan’ın bu başarısında halkın sahip olduğu malzeme çürüklüğünün ama bir o kadar da altılı ganyan masası tutmayan kemal beyin ve adeta AKP’ye çalışan pek çok partilisinin büyük katkıları vardır. 100. yılda çok tarihi bir fırsat adeta tepilmiştir. Altılı Masada CHP dışında dikkate alınacak oyu olan tek lider olan Truva atı Meral hanımın seçmenleri ilk turda Sinan Oğan’a ciddi oy verdiler. 15 günlük süreçte masa altından diyaloglarla o oyların da Erdoğan’a gideceği açık. Kısacası ‘Ölene dek Reis’ diyen bir düzen bu şekilde yıkılmayacak ve 28’inde Kemal bey, sandığa geleceği çalınan daha az insan da gideceği için bu oyu bile zor alacak, bu ülke son 70 yılda adım adım kendi yerli ve milli halkını yarattı, o halkın da bizim dert ettiklerimizle en ufak bir ilgisi yok, en çok üzüldüm çocuklar ve gençler, yazık oluyor zavallı çocuklara ve zavallı gençlere. Eğer bu ülke yeniden ayağa kalmayı tamamen yok olmadan düşünürse bu da bugünkü liderlerle ve partilerle olmayacak, kurduğumuz bahar hayallerine de çok geçmiş olsun” dedi.

“Hepimiz aynı ülkenin iyiliğini istiyoruz”
Turizmci İsmet Balkan, “Benim bu seçimden çıkardığım sonuç. Herkesin kendi doğrusu var, saygı duymak zorundayız. Fikirlerimiz ve partilerimiz ayrı da olsa sonuçta hepimiz aynı ülkenin iyiliğini istiyoruz. Birbirimizi daha iyi anlamak ve ülkemize faydalı olabilmek için diyalog içinde kalmamız gerekiyor. Çanakkale için yorumum; Bana göre 2+1+1 olması çok iyi oldu. Artık Çanakkale için hep birlikte çalışma zamanı. Çanakkaleli ezbere oy vermiyor, çalışana veriyor. Partim, İYİ Parti hakkında düşüncem; öncelikle Rıdvan Uz’u kutlarım, çok çalıştı başardı. İYİ Parti yeni bir parti olmasına rağmen, Meral Akşener’in büyük ve çok akıllı gayreti ile Türk Siyasetinde yerini aldı. İYİ Parti Teşkilatları daha davetkar ve bölgesinin sorunlarına çözüm önerileri getirmeli. İkinci tur hakkında düşüncem; seçimin kazananı Sinan Oğan’dır. Erdoğan tam bir siyaset bilimcisi, tebrik ederim. Kılıçdaroğlu uzlaşmacı yapısı ile çok yol aldı, fakat yetmedi. Demokrasi güçler ayrılığı ve diyalog yönetimidir. Türkiye’nin yeni bir yönetim kadrosuna ihtiyacı var. Kılıçdaroglu ve Sinan Oğan birleşerek Cumhuriyetimizin yeni 100 yılına, yeni kadrolar ile hizmet etmeli. AKP ve MHP Parlamento çoğunluğu ile milletin terör kaygılarının güvencesi olmalı. Erdoğan çok yoruldu, tüm tecrübelerinden yararlanılarak bu dönem dinlenmeli. Siyaset kolay iş değil; tüm teşkilatlara, aday adaylarına ülkemizin demokrasisi ve yarınları için gösterdikleri çabalar için teşekkür ederiz. Yeni milletvekillerimiz İsmet Güneşhan, Ayhan Gider, Rıdvan Uz ve Özgür Ceylan’ı canı gönülden kutlarım. Seçilen vekillerimizin önünde sevdalısı olduğumuz ülkemiz, milletimiz, bayrağımız ve Çanakkale’miz için çok değerli bir çalışma fırsatı var, var güçleri ile çalışarak, laiki ile görevlerini yapmalarını temenni ederim” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST