Ne olacak bu domatesin hali?

KALEM Farkıyla...

Ne olacak bu domatesin hali?

Ne olacak bu domatesin hali?

Domatesin fiyatlarının pazarda, markette ve tarlada çok fazla değişiklik göstermesi ne olacak bu domatesin hali dedirtti. Domates pazarda 4 TL manavda ise 8’TL’den satışa sunuluyor. Üretici ülkede domates üretiminin bu yıl az olduğunu bu yüzden fiyatların arttığını belirtirken, vatandaş haklı olarak yüksek fiyatlardan şikayet ediyor.
Türkiye’nin önemli domateslerinden biri olan Çanakkale domatesi merkezde bile cep yakıyor. Vatandaşlar fiyatları pahalı olarak değil de ‘Uçmuş uçmuş’ diye nitelendiriyor. Çünkü pahalı kelimesi bile fiyatları anlatmakta yetersiz kalıyor. Alım gücü azalan vatandaşlar çareyi kilogramları düşürmekte buluyor. Üretici ise geçen sene domates yetiştiriciliğinden zarar edildiğin için bu yıl çok fazla ekimin olmadığını, bu yüzden piyasa ürünlerin azaldığını söylüyor. Buna bağlı olarak fiyatlar otomatik olarak yükseliyor. Domatesin fiyatını artıran bir başka neden olarak da fırsatçılık ön plana çıkıyor. Durumdan istifade eden ve yok yere fiyatları yükseltenlere karşı vatandaşlar fiyatların denetlenmesini de talep ediyor. Domatesin pazardaki fiyatı ise şu anda 3 TL ile 5 TL arasında değişiklik gösteriyor. Domatesi 4 TL’den sattığını belirten Pazarcı Esnafı Alaaddin Karagöz, “Domatesin fiyatları geçen hafta da 4 TL’ydi. Bu hafta da 4 ‘TL. Marketlerde 1 kasa var bizde 4 kasa var. Domates yok piyasada. Üretim yok. Geçen sene fiyatlar çok düşüktü. Köylüler zarar etti, battı hepsi. Bu yüzden ekim yapmadılar. Domates para etmiyordu. Geçen sene 10 kuruş, 20 kuruştu. Köylerde çalışacak insan kalmadı. Üretecek insan kalmadı köylerde. Hepsini şehirlere çektiler. Bu domatesler üretimle oluyor bakkallarda olmuyor ki. Köylerde çalışacak insan yok. Domatesin fiyatları da şu anda 4–5 TL arasında değişiyor” dedi.

ÜRETİM YOK TÜKETİM ÇOK
Bir başka pazarcı olan E.D ise, “Üretim yok tüketim çok o yüzden fiyatlar yüksek. Fiyatlar şu anda her yerde yüksek. Tarlada da yüksek, markette de yüksek, pazarda da yüksek. Fırsatçılar da oluyor. Vatandaşlar da fiyatlar karşısında bize tepki gösterebiliyor. 10’da 8’i fiyatların pahalılığından şikayet ediyor. Ama insanlar da almak zorundalar, tüketmek zorundalar. İhtiyaç bu” dedi. İsmini vermek isteyen bir vatandaş ise , “Çok pahalı. Bak bir şey alabildim mi? Domates fiyatları uçmuş uçmuş. Pahalı demek de söz mü? Uçmuş” dedi.

ÜRETİCİ DOMATES EKMEK İSTEMİYOR
Ali Arı isimli pazarcı esnafı ile “Şu an domates çok fazla yok. Onun için yükseldi. Üretim az bir de hastalık olayları olunca böyle oldu. Tuta, külleme, mildiyo bir sürü çeşidi var. Dolarla ilgisi yok domatesin. Pazarda zaten bütün ürünler hemen hemen arttı. Ama herkes dolara bağlıyor. Doların arkasına sığınıyor. Domates yetiştirmenin de maliyeti yüksek. Onlar da dışarıdan geliyor. Maliyetli oluyor haliyle. Geçen sene para etmiyordu. Zarar edince millet domates ekmek istemiyor. Üretim olmuyor. Piyasada da az olduğu için fiyatlar yükseliyor. Fiyatlar da şu anda 5 TL ile 3 TL arasında değişiyor.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST