Newfoundland Alayı, Hill 10 Anıtı’nda Anıldı…

KALEM Farkıyla...

Newfoundland Alayı, Hill 10 Anıtı’nda Anıldı…

Newfoundland Alayı, Hill 10 Anıtı’nda Anıldı…

Çanakkale Kara Savaşları’na katılan Newfoundland Alayı’nın Gelibolu Yarımadası’na çıkışının yıl dönümü nedeniyle 19 Eylül 2018 Çarşamba günü Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda bulunan “Hill 10 Anıtı”nda anma töreni gerçekleştirildi.

Törene, Kanada’nın Newfoundland ve Labrador Eyaleti Kültür Turizm ve İnovasyon Bakanı Christopher Mitchelmore, Kanada adına Büyükelçi Chris Cooter, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Haluk Dursun, Vali Orhan Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Kanada Savunma Ataşesi Albay Todd Braithwaite ve Kanadalı davetliler katıldı. Tören, “Hill 10 Anıtı”na çelenk sunulması ve saygı duruşu ile başlarken, ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar gerçekleştirildi. Konuşmaların ardından Newfoundland Alayı askerlerinin mezarlarına karanfil bırakıldı.

Buradaki anma programının ardından “Hill 10 Anıtı” karşısında bulunan alana yapılacak olan Karibu Anıtı için hazırlanan bilgilendirme tabelasının açılışı geçekleştirildi. Karşılıklı hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle Gelibolu Tarihi Yarımadası’nda düzenlenen tören sona erdi.

Anma töreninin ardından Yalova Restoran’da Kanadalı konuklar için düzenlenen programa geçildi. Sohbet ortamında geçen program sonunda Kanadalı konuklar Başkan Gökhan’a hediye takdiminde bulunurken, Başkan Gökhan ise 2018 Troia Yılına özel hazırlanan çeşitli hediyeler sundu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST