O devenin sahibi konuştu

KALEM Farkıyla...

O devenin sahibi konuştu

Geçtiğimiz hafta Lapseki’de devesini döven bir kişinin görüntüleri sosyal medyada büyük tepki görmüştü. O devenin sahibi Nejat Alan olayla ile ilgili mağduriyet yaşadığını iddia ederek durumun iç yüzünü anlattı.

Olay geçtiğimiz hafta Lapseki’de yaşanmıştı. Bir kamyonda deveyi döven kişinin videosu sosyal medyada büyük tepki çekince devenin sahibi Nejat Alan açıklamalarda bulundu. Lapseki TV’ye konuşan Alan şunları söyledi, “Başta tüm deveciler olmak üzere hepsinden özür dilerim. En başta Sayın Federasyon Başkanımız Aytekin Kaya, Mevlüt Toker’den özür dilerim. Ben hayvanıma saygısızlık yapmak istemedim. Benim hayvanım 7 yaşında. Ne yatmasını biliyor, ne kalkmasını biliyor. Hiçbir şey bilmiyor. Bunu öğretmek zorundayız. Bunu öğretmemiz için de arabaya bindirip, indirmemiz güç oluyor. Güç olduğu için, biz güreşten çıktık, kamyona bindik üç sefer kamyondan aşağı attı kendini. O yüzden korktuk. Tehlike yaratacak diye, sakatlanacak diye korktuk. Benim zaten servetim bu başka da servetim yok. Herhangi bir gelir kaynağım yok. Ben bununla çoluk çocuk üç dada bir eşim olmak üzere hepimiz bunun üzerinden geçiniyoruz. Tek geçim kaynağımız devecilik.”

7 YAŞIMDAN BERİ DEVECİLİKLE UĞRAŞIYORUM
7 yaşından beri devecilik işinde olduğunu belirten Alan, “7 yaşımdan beri deve çekerim. Bu yaşıma kadar hiç kimseye herhangi bir zarar verdirtmedim, kendime de verdirtmem” dedi. Şu anda bir tane devesi olduğunu söyleyen Alan, “Devenin tüyüne zarar gelsin istemem. Zaten benim vurduğum yer beli. Onun üzerinde 2–3 cm çul var. Yatsın, çöksün diye vurdum. Kamyondan aşağı düşmesin diye vurdum. O arada kızımı ittiriyor fark ettiyseniz. Kızıma diyorum ki, ‘Tekme atar kaç kızım’ diyorum. O da diyor ki baba, ‘Sopayı ver bana’ diyor. Ben de ‘Sopayı vermeyim’ diyorum geri kaçıracağız hesabıyla. Ben ona zarar vermek istemedim, zarar da vermem zaten. Benim geçim kaynağım o. Herkesten yeniden özür diliyorum. Beni yanlış algıladılar. Bunun düzelmesini istiyorum. O benim kanım. Onu ben eşimden çocuğumdan daha fazla seviyorum. Benim evimde belki ekmek yok ama onun yiyeceği var evinde. Onun için ben bu işten pişmanım.”

TEPKİLER NEDENİ İLE UTANDIM
Olaydan sonra insanların tepkileri nedeni işe utandığını belirten Alan, “İnsan içine çıkamaz hale geldiğini belirtti. Hakkında yasal işlem yapılıp yapılmadığı ile ilgili de konuşan Alan, “Pazar günü güreşten geldiğimiz akşam benim haberim yoktu. Benim sosyal medyam var ama telefon kullanmıyorum. Benim kızım, ‘Baba internete atılmışsın’ dedi. Ona bakarken Lapseki Emniyet Müdürlüğünden bir telefon geldi. Çevre korumadan bir kadın aradı. ‘Böyle böyle bir olay olmuş’ diye. O sırada bir telefon geldi. ‘Deveyi satar mısınız? diye. Kızım da demiş ‘Deveyi satmıyorum’ diye. Daha sonra beni Deve Güreşleri Federasyonu Başkanı Aytekin Kaya ve Mevlüt Toker sağ olsun ikisi de aradı. Televizyon kanallarından aradıklarını söylediler. Nasıl olduğunu, olayın takipçisi olacaklarını söylediler. Sosyal medyadan çok hakarete uğradım. Maddi durumum zayıf. Bir emekli maaşım var o da bankaya bağlı. Bir devem var başka da hiçbir şeyim yok” şeklinde konuştu.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST