Öğrenciye 8 bin lira kiralık daire

KALEM Farkıyla...

Öğrenciye 8 bin lira kiralık daire

Öğrenciye 8 bin lira kiralık daire

Türkiye’deki ekonomik krizin, arz ve talep dengesinde yaşanan sıkıntının ve yeterli ev üretilmemesinin kira fiyatlarını yükselttiğini söyleyen Gayrimenkul Danışmanı ve Eğitmeni Özgür Demirci yükselişin süreceğini söyledi.

İş sahası yetersiz olan, kurumsal işyerlerinin bir elin parmaklarını geçmediği, kalifiye elemanın da, yeni işe girenin de 8 bin 500 lira asgari ücrete mahkum edildiği Çanakkale’de 1+1 kiralık dairelerin 8 bin liradan başlaması dikkat çekiyor. Emlakçı Özgür Demirci Kalem Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Kiralar Türkiye genelinde yüksek, sıkıntının en temel sebebi ekonomik kriz. Bu artışlar yükselerek devam eder. Balıkesir ve Bursa’da da aynı problem var, dolayısıyla Türkiye’nin genelinde arz olmadığı için satılık fiyatları zaten yükselmiş durumda, satılık daire fiyatları yüksek olunca kiralar da artıyor. Yeni inşaat yapılmadığı ve talebin üzerinde ürün ortaya konulmadığı sürece fiyat artışı yukarı gider. Çanakkale’ye oranla nüfusu fazla olan, konut sayısı çok olan illerde bile mesela Bursa Nilüfer ilçesinde 2+1 daireler 10 bin lira, 3+1’ler 15 bin lira bandında. Arz fazla iken bile kira yüksek” dedi.

“Üretim olmazsa fiyat artar”
Çanakkale’nin gelişebileceği akslarının az olduğuna dikkat çeken Özgür Demirci, “Kent Güzelyalı tarafına, Çan’a doğru gelişemiyor. Geriye bir tek Lapseki kalıyor, orada da villa ağırlıklı ilerliyor, bu durumda geriye de bir tek Esenler ve Hamidiye tarafı kalıyor. Orası da sınırlı bölge. Üretim olmadığı için haliyle fiyat da artıyor, bu artış da devam eder” diye konuştu.

6 Şubat’ta Maraş merkezli olan ve birçok ili etkileyen depremin konut fiyatlarına etki edip etmediği konusunda ise Özgür Demirci, “Bu nedenden arttı diyemem, zaten belli bir ivme ile yukarı doğru gidiyordu, deprem belki bir tık etkilemiştir, en temel neden ekonomik krizdir diyebiliriz” ifadelerine yer verdi.


Özel Haber: Mine Tarım

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST