“Okul binaları kaderine, eğitim imanlara havale edildi!”

KALEM Farkıyla...

“Okul binaları kaderine, eğitim imanlara havale edildi!”

“Okul binaları kaderine, eğitim imanlara havale edildi!”

İYİ Parti İl Başkanlığı, “Eğitim bilgilendirme toplantısı” gerçekleştirdi. Toplantısının ardından kamuoyuna yapılan açıklamada ülkede eğitim sisteminin geldiği durum özetlenerek, “gelinen yer hiç de iç açıcı bir durum arz etmiyor. Okul binaları kaderine terk edilmiş, eğitim imanlara havale edilmiştir” dendi.
İYİ Parti Çanakkale İl Başkanlığı tarafından yapılan ilgili açıklamada şöyle dendi: “2002-2020 yılları arasındaki 18 yıllık periyotta yedi eğitim bakanının, on sekiz kez eğitim sisteminin değiştirildiğini, müfredatta sayısız rötuşların yapıldığı ülkemizde gelinen yer hiç de iç açıcı bir durum arz etmiyor. Taşımalı eğitim marifetiyle köy okulları kapatılmış, okul binaları kaderine terk edilmiş, eğitim imanlara havale edilmiştir.”

“ÖĞRETMENLERİ SÖZLEŞME ESARETİNDEN KURTARMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”
“MEB tarafından 4+4+4 sonrasında zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıktığı iddia edilmesine rağmen, 2018 yılında ortalama eğitim süresi 8,2 yıl olarak gerçekleşmiş, 2019 yılı hedefi ise 9,1 yıl olarak belirlenmiştir. 15 Temmuz 2016 sonrasında tek bir kadrolu öğretmen ataması yapılmazken, Nisan 2019 itibariyle MEB bünyesinde görev yapan sözleşmeli öğretmen sayısı 83 bin 366, ücretli öğretmen sayısı ise 92 bindir. MEB, öğretmen atamalarına mülakat kriteri getirerek öğretmen atamalarında siyasi torpil ve kayırmacılığı ön plana çıkarmış, KPSS’de birinci olan ya da dereceye giren çok sayıda öğretmen adayı mülakat komisyonları tarafından haksız şekillerde elenmiştir. MEB’in resmi verilerine göre ülke çapında görev yapan 920 bin 524 öğretmenin yüzde 66’sı (607 bin 604) son 17 yıl içinde atanmıştır. MEB bünyesinde görev yapan Buna karşın, 17 yıl içinde KPSS’ye giren her 100 öğretmenden sadece 16’sı öğretmen olarak atanırken, geriye kalan 84 işsiz öğretmen ya tekrar sınava girmek ya da başka alanlarda çalışmak zorunda bırakılmıştır.”
“2018 yılında temel eğitimden ortaöğretime geçiş sürecinde öğrencilerin kendilerine dayatılan meslek lisesi-imam hatip lisesi çıkmazına girmeyi reddetmiştir. LGS’de yerleşen öğrenci oranının en yüksek olduğu lise türleri sırasıyla Anadolu Lisesi (yüzde 29,72); fen lisesi (yüzde 28,08) ve Anadolu imam hatip lisesi (yüzde 22,88); mesleki ve teknik Anadolu lisesi (yüzde 11,48) ve sosyal bilimler lisesi (yüzde 7,84) olmuştur. Öğrenciler, ülkenin neresinde olursa olsun tercihlerini, iktidarın tüm çabalarına rağmen büyük çoğunlukla akademik eğitim veren okullardan yana kullanmıştır.İYİ Parti olarak atanamayan öğretmenlerin haklarının pesinde olacağız. Eğitim ordumuzun 3600 ek gösterge hakkında ısrarcı olacağız. Sözleşmeli öğretmenlerimizi “sözleşme esaretinden kurtarmak için elimizden geleni yapacağız.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST