“Okullar açıldı, salgın var, grip aşısı yok”

KALEM Farkıyla...

“Okullar açıldı, salgın var, grip aşısı yok”

“Okullar açıldı, salgın var, grip aşısı yok”

Mevsim değişikliği, okulların açılması, kapalı alanda kalma süresinin artması gibi etkenler nedeniyle birinci basamak sağlık hizmetlerinde ve aile sağlığı merkezlerinde yoğunluk yaşanıyor. “Okullar açıldı, çocukların çoğu hasta” diyen Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşe Güneş Covid-19 testi yaptırma oranında da düşüklük olduğuna dikkat çekti.
2022 yılı itibari ile grip aşısının henüz piyasaya çıkmadığı Türkiye’de normal şartlarda sonbahar başlangıcında yapılması gereken aşının geciktiğini belirten Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşe Güneş, “Aşıyı sonbahar geldiği zaman ve okullar açılmadan yapmak uygundur ama, maalesef daha önceki yıllarda olduğu gibi gecikmeler yaşanıyor. Bu sene de aşının Eylül ayında değil de, Ekim ayı sonunda gelecek olması şaşırtıcı değil. Her sene bu gecikme oluyor, bu da gripten korunma açısından sakıncalı durum yaratıyor. Gecikme olunca koruma oranı düşer. Okullar açıldı, çocukların çoğu hasta, hastalıklardan korunma için grip aşısını geciktirmemek, Eylül’de yaptırmak gerekiyor. Vaka saylarında artış var, özellikle birinci basamak sağlık hizmetlerinde yoğunluk yaşanıyor, herkes hasta ama çoğu kişi test yaptırmaya gitmiyor, hastalık da uzun sürüyor, ama ölümcül değil ” dedi.
Çanakkale’de Covid-19 aşılama oranındaki son durumu gazetemize değerlendiren Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşe Güneş, “İlk iki doz aşılamada oran 70’lerdeydi. Ama hatırlatma dozlarında ne aşamadadır, kesin verileri bilemiyoruz” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST