‘Oltada balık’ turizmi

KALEM Farkıyla...

‘Oltada balık’ turizmi

‘Oltada balık’ turizmi

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Babakale Köyü, hafta sonu balık tutmak isteyen İstanbul, İzmir, Balıkesir ve Çanakkalelilerin akınına uğruyor. Balık turlarına katılmak isteyenler yer bulabilmek için en az iki hafta önceden rezervasyon yaptırıyor.

Babakale Limanı çevresinden, sabah erken saatlerde 10’dan fazla tekne ile 200-250’ye yakın kişi denize açılıyor.Koylarında balık bolluğu yaşanan köyde, gündüz avı ve gece avı olmak üzere iki tur düzenleniyor. Lüfer, Çipura, Mercan ve Levrek başta olmak üzere 10 çeşit balık tutulabiliyor. Ayrıca kalamar ve ahtapot da avlanabiliyor. Ekim ayının başında başlayan ve Mayıs’ın son gününe kadar devam eden olta balıkçılığı, Babakale köyünün en önemli geçim kaynağı haline geldi. Yazın günlük deniz turu yapan tekneler, kış aylarında da olta balıkçılığı sayesinde boş kalmıyor. Bölgeye önemli miktarda ekonomik kazanç sağlayan sektör haline gelen olta balıkçılığı, tekne sahiplerinin yanı sıra yüzlerce kişiye de iş imkânı sağlıyor.
Köyde olta balıkçılığı turizmi yapan Derya Kaptan, olta balıkçılığı sayesinde bölgenin kış aylarında da canlı kaldığını söyledi, “En az iki hafta önceden rezervasyon yaptırmayanların teknelerde yer bulması neredeyse imkansız. Yoğun talep yüzünden her gün çok sayıda kişiyi geri çevirmek zorunda kalıyoruz. Bizim yaptığımız aslında, turizmcilerin hep konuşup da bir türlü gerçekleştiremediği kış turizmidir. İnsanlara farklı seçenek sunarak iyi hizmet verilirse karşılığı alınıyor” dedi.
Ahmet Ertan

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST