Ölüme terk edilmiş canlara uzanan “Umut” eli…

KALEM Farkıyla...

Ölüme terk edilmiş canlara uzanan “Umut” eli…

Ölüme terk edilmiş canlara uzanan “Umut” eli…

Yenice’nin Çakır köyünde Ummuhan Kılınç ve Alman eşi tarafından inşa edilen Umut Evi-Minik Patiler Merkezi, yardıma muhtaç canların adeta yuvası haline geldi. Eşiyle birlikte kendi imkanlarıyla açtıkları hayvan bakım merkezinde 180’e yakın sahipsiz köpekle ilgilenen Ummuhan Kılınç, ormanda ölüme terk edilmiş canlara umut olmak için verdiği mücadeleyi Kalem Gazetesi’ne anlattı.
Ummuhan Kılınç, Alman eşiyle birlikte tamamen kendi maddi imkanlarıyla Yenice’nin Çakır köyünde inşa ettiği Umut Evi-Minik Patiler Merkezi’nde, sahipsiz ve sokağa atılan canlar için takdire şayan bir mücadele veriyor. Geçtiğimiz haftalarda ziyaret ederek merkezdeki faaliyetleriyle ilgili bilgi aldığımız Kılınç, gazetemize içini şu sözlerle döktü:
Ormanda ölüme terk edilmiş yüzlerce can…
“Biz eşimle buranın her şeyiyle kendimiz ilgileniyoruz, hayatımız burası oldu. 180’e yakın köpek ve bir tane de ölmek üzereyken bulduğumuz eşek var burada. Hepsi terk edilmiş, sokağa atılmış, ormana bırakılmış, hasta, yaşlı ya da yeni doğum yapmış… Hepsine bakıyoruz. Hiçbir şekilde bağış da gelmiyor. Çanakkale’de insanlardan bu anlamda destek görmedik. Tam tersine gidip bizi şikayet ediyorlar.”
“Bir paket makarna, bir battaniye… Her birine ihtiyacımız var”
“Daha geçen gün HAYDİ ekipleri gelip burayı soruşturdu. Ne yapalım bu kadar hayvanı? Bakmasak ölecekler. İnsanlar çok vicdansız olmuş bu konuda. Hiçbir destek gelmiyor. Kuru mamayı geçtik; makarna olsun, ekmek olsun, battaniye olsun hepsine ihtiyacımız var. Önümüz kış ama destek yerine köstek oluyor insanlar.”
“Maddi olarak bitik durumdayız”
Kılınç, maddi olarak “bitik” durumda olduklarının da altını çizerek sözlerini, özellikle kısırlaştırma konusunda vatandaşları ve yetkili ekipleri uyararak noktalandırdı. Köpeklerin çok hızlı çoğaldığını ve kısırlaştırma yapılmaması halinde bu dramın devam edeceğini ifade eden Kılınç, “Her birinin tedavi masraflarını cebimizden karşılıyoruz. Maddi olarak bitik noktaya geldik, çok zorlanıyoruz. Herkes bu konuda biraz daha duyarlı olsa hem bu kadar fazla üreme olmaz hem de hayvanlar bu zulmü yaşamaz” dedi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST