Omicron varyantı: Hızlı fakat hafif

KALEM Farkıyla...

Omicron varyantı: Hızlı fakat hafif

Omicron varyantı: Hızlı fakat hafif

Bilim Kurulu üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Alper Şener, ilk olarak Güney Afrika’da rastlanan koronavirüs Omicron varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından, Afirka’da ortaya çıkan koronavirüs Omicron varyantıyla ilgili açıklamalar yapan Bilim Kurulu üyesi Alper Şener, varyantın çok kısa sürede, yaklaşık 2 haftada yüzde 75 dolaşıma girdiğini, hastalığı atlatanlarda yeniden enfeksiyon oranının yüksek olduğunu fakat klinik tablolara hafif yansıdığını söyledi. Sağlık çalışanlarında “breaktough” enfeksiyonunun görüldüğünü, üç aşısı olanlarda da görülmeye başladığını ama ağır geçirenlerin olmadığını ifade etti. Hastaneye yatış ile yoğun bakım yatışlarında artış görülmediğini ifade eden Alper Şener, çocuk hastalarda artış kaydedildiğini fakat bunların hastalığı hafif geçirdiğini söyledi. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Alper Şener sonuç olarak, Omicron varyantı için “Çok hızlı bulaşan, nAb’dan kaçan ama hücresel bağışıklık sayesinde hafif atlatılan; “ attenüasyon” zayıflamakta olan bir varyant olabilir…” dedi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST