Onlar 24 saat iş başında

KALEM Farkıyla...

Onlar 24 saat iş başında

Koronavirüsü ile mücadelede Çanakkale 112 Acil Çağrı Merkezi 325 kişilik ekiple 24 saat görev başında.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında, Çanakkale Valiliği öncülüğünde, 112 Acil Hizmetleri, AFAD, itfaiye, jandarma, emniyet, belediye ve il özel idaresi gibi kurumlardan oluşturulan Vefa Destek Grubu, 325 kişilik ekip 37 araçla, 24 saat vardiyalı olarak, vatandaşların sağlık, gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyor. 112 Acil Çağrı Merkezine gelen çağrılar hangi konuyla ilgiliyse o birime yönlendiriliyor ve en kısa süre içinde vatandaşların talepleri karşılanmaya çalışılıyor. Vefa Destek Grubu ve vakıf kanalıyla tespit edilen yoksul ve yardıma muhtaç ailelere, çeşitli kurum, kuruluş ve özel şirketlerin desteğiyle 13 günde 2 bin 200 aileye bedelsiz gıda paketi desteğinde bulunuldu. Ayrıca, oluşturulan 15 araçlı bir ekip, 65 yaş üzeri emekli vatandaşların, bankadan para çekme, promosyon veya ikramiyeleri çekme işleri için görevlendirildi.

24 SAAT VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNDEYİZ
Vali Yardımcı Abdullah Köklü çalışmalar ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Vefa Sosyal Destek Grubu olarak Çanakkale valimizin başkanlığında tüm ilimizdeki çeşitli kurumların katkı ve destekleri ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Faaliyetlerimiz; sağlık, gıda, market ve insanlara bedelsiz destek sağlıyoruz. Örneğin, bir vatandaşımız 112 Acil Çağrı Merkezi’ni aradığı zaman eğer sağlık sorunu varsa ve reçete yazdırması gerekiyorsa ya da iğne olması gerekiyorsa 112’ye gelen çağrımız ilgili kuruma burada hemen bildiriliyor. Yaklaşık 37 araçla 24 saate paylaştırılmış ve vardiyalanmış bir şekilde çalışıyoruz. Bir diğer hizmetimiz ise banka, para çekme ya da promosyonları alma hizmetidir. Bununla ilgili de sadece 15 aracımız var. Sadece bu banka işleriyle uğraşıyor. Bugün itibariye 2 bin 200 aileye ulaştık. Emekli oranımız yüksek bizim, 30 bin 800 65 yaş üstü vatandaşımız var Çanakkale’de. İzolasyon durumu tabii ki çok önemli, hepimiz de mücadele ediyoruz. İzolasyonu da tam sağlayabilmek için biz burada 24 saat vatandaşımızın emrindeyiz. Çanakkale’mizde izolasyonu daha kolay yapabiliyoruz. Biraz daha dikkatli olursak başarılı olacağımızı düşünüyorum. Zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamak en doğru hareket. Seyahat izinlerini biliyorsunuz, bakanlığımızın yönerge çerçevesinde zorunlu durumlarda verdiğimiz bir konu. O durum da kişinin sağlık sorunu ya da cenazesi olabileceği gibi mücbir sebeplerden dolayı gerekli bilgilendirmeyi yaptıktan sonra buradan izin veriyoruz. İzolasyonu sağlamak adına gerekmedikçe izin vermiyoruz”

Abdullah Köklü

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST