“Önümüzü görmek istiyoruz”

KALEM Farkıyla...

“Önümüzü görmek istiyoruz”

“Önümüzü görmek istiyoruz”

ÇTSO aralık ayı meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda açıklamalarda bulunan ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu kurdaki dalgalanmalar nedeni ile zor zamanlar geçirdiklerini belirterek, “İstikrar ve güven ortamı yatırımcı için çok önemlidir. Bu güven ortamı sağlandığında Türk iş dünyası üretir, satar, ihraç eder. İş dünyası olarak önümüzü görmek istiyoruz. Kurun o olması bu olması değil. Aldığımızı alalım, çalışanımıza, tedarikçimize, paramızı ödeyelim. Bu dalgalanmayla bunu zor yapıyoruz” dedi.
ÇTSO aralık ayı meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda isteyen üyeler, zoom üzerinden toplantıya katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç yaparak şunları söyledi, “Pandemi nedeniyle toparlanmayan sektörlere devletimizin can suyu vermesi gerekir. 1915 Çanakkale Köprümüz son aşamada. Yapılan çalışmaları birlikte yerinde izledik. Son 5 yılda ticaretimiz iyi bir yere gelecektir diye düşünüyorum. Turizmde de dikkatli davranmalı konaklamak bir şekilde şehrimize kalmasını sağlamalı, projeleri çeşitlendirmeliyiz. Mutlu ayrılmalarına sağlamalıyız. Uzun zamandır dolar ve euro kuru sağlıksız değişmesi ülke olarak bizi çok yaraladı. Her sektörde fiyat yükselişleri yaşandı. Fırsatçılık ve stokçuluk başladı ancak ilimizde böyle bir şeyin olmadığını görüyoruz biliyoruz bu da bizi mutlu ediyor. Bu zorlu süreci sağlıklı bir şekilde atlamayı umuyorum”
EKONOMİST DEĞİLİM DURUMU YORUMLAYAMAM
Selçuk Semizoğlu ise şunları söyledi, “Asgari ücret son 50 yılın en büyük zam oranı ile 4253 TL olarak belirlendi. Her toplantıda dile getirdik, asgari ücretin artmasından ziyade vergi yükünün üzerinden atılmasını istiyorduk vergi yükü yüzde 45ten yüzde 38 indi. Asgari ücretin üzerindeki ücretlerdeki vergilerde indirildi. Bundan çok memnunuz. İstikrar ve güven ortamı yatırımcı için çok önemlidir. Bu güven ortamı sağlandığında Türk iş dünyası üretir, satar, ihraç eder. İş dünyası olarak önümüzü görmek istiyoruz. Kurun o olması bu olması değil. Aldığımızı alalım, çalışanımıza, tedarikçimize paramızı ödeyelim. Bu dalgalanmayla bunu zor yapıyoruz. 3-4 gündür durdu. İnşallah bu böyle devam eder. 30 yıldır alıp satan bir kardeşinizim devam etmek istiyorum. 5 bin TL maaş kişinin üzerindeki vergi yükünün azalması benim hoşuma gitti. Ekonomist değilim durumu yorumlayamam” dedi.
ZOR GÜNLERDEN ÇIKMAMIZIN TEK YOLU ÜRETİM, İHRACAT
Stokçuluğun Çanakkale’de olmadığını dile getiren Semizoğlu, “Stoğun ne olduğunu çizmek lazım altını. Denetimleri yapan arkadaşların konuya vakıf olması gerektiğini il Tarım ve Orman Müdürümüze ilettik” dedi. Zor günlerden çıkılmasının tek yolunun üretim ve ihracat olduğunun altını çizen Semizoğlu, “Dışa bağımlılığımız azalmadıkça bu krizden daha fazla etkilenmemiz kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.
KÖPRÜNÜN MÜTHİŞ BİR İVMESİ VAR
“Köprünün müthiş bir ivmesi var” diyen Selçuk Semizoğlu, “Ezine gıda ihtisasta satılacak yer kalmadı. Çok kısa sürede parsellerinin satılmasını nedeni köprü. Çanakkale artık ulaşılabilir bir şehir köprü hepimiz için umut ışığı gibi doğuyor” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST