Otobüsler dolu, uçağa talep yok

KALEM Farkıyla...

Otobüsler dolu, uçağa talep yok

Otobüsler dolu, uçağa talep yok

Final sınavlarının ardından aile evine dönmeyi bekleyen üniversite öğrencileri, şehirlerarası ulaşım noktasında bir sınav daha veriyor. Ara tatilde memleketlerine dönecek olan üniversite öğrencileri dolayısıyla otobüs seferlerinde doluluk yaşanıyor. Otobüs firmaları, yüzde 80 oranında doluluk yaşandığını belirterek, gerekirse ek sefer koyacaklarını ifade etti. Öte yandan, ekonomik gerekçeler nedeniyle uçak yolculuklarına olan talep azaldı.

16-27 Ocak tarihleri arasında final sınavlarının da tamamlanmasının ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencileri, memleketlerine dönmeyi bekliyor. Öğrenci şehri olarak bilinen Çanakkale’de, önümüzdeki haftanın son günlerinde kalkacak olan şehirlerarası otobüslerde şimdiden yüzde 80 oranında doluluk bulunuyor.

Öğrencilerin, biletlerini yazıhaneden değil internetten almayı tercih ettiklerini aktaran İstanbul Seyahat Çanakkale Bölge Müdürü Ahmet Özçelik, yazıhaneden bilet alan öğrencilere fiyat konusunda yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi. Özçelik, ara tatil başlangıcındaki seferlerin öğrencilerin çıkış saatlerine göre ayarlandığını ve yoğunluğa bağlı olarak ek sefer konulabileceğini belirterek, “Ayın 20 ve 21’inde bir doluluk oranı var. Özellikle 21’indeki sabah arabalarımız dolu. Öğrencilerin birçoğu gidecek. Pandemiden önce daha fazla yoğunluk oluyordu. Bilet fiyatlarındaki ve maliyetlerdeki artışın büyük etkisi var. Öğrenciler parayı hesap ediyor. Biz de taşımacılık sektöründe şu an da Çanakkale’de en hesaplı taşımacılığı yapan firmayız.

İstanbul biletlerine 40 TL zam geldi
Yeni yıla girdiğimizde fiyatlarda bir artış yaşandı. Biz 230 TL’ye İstanbul bileti kesiyorduk şu an 270 TL. Bunun sebebi; mazota zam gelmedi ama asgari ücrete gelen zam, otomatik olarak bilet fiyatlarını etkiledi. Ama yine de Çanakkale’de en ucuz taşımacılığı yapan, öğrencilerin kesesini biraz daha fazla düşünen firmayız. Misal, diğer firmalar 300 TL’ye bilet keserken, biz 270 TL’ye çıkıyoruz. İki firma da para kazanırken biz biraz daha az para kazanalım ama insanlara biraz daha fazla yararımız dokunsun diye düşünüyoruz.

Öğrencileri bekliyoruz
Bizim arabalarımızda ikram devam ediyor. Buradan İstanbul’a gitmek için yola çıkan bir araç, iki kere tam ikram yapıyor. Ayrıca Çanakkale Otogarı’ndan kalkan İstanbul araçlarımız, Keşan ve Malkara’ya hiç girmeden direkt ekspres olarak 4 saat 15 dakikada İstanbul’a varmaktadır. İnternetten değil yazıhaneden bilet alan öğrencilere biraz daha yardımcı olmaya çalışıyoruz. Öğrencileri firmamızı bekliyoruz” dedi.

İstanbul Seyahat firmasının; İstanbul’dan her yere aracı olduğunu ifade eden Özçelik, Çanakkale’den ise Tekirdağ, Silivri, İstanbul, Bursa, Eskişehir, Ankara, Adana, Mersin, Osmaniye, Yalova, Gölcük, Sakarya, İzmit ve Adapazarı’na araçlar kalktığını da aktardı.

Dardanel Turizm Sahibi Zafer Güneş ise uçak seferlerindeki güncel durumu değerlendirerek, uçak seferlerinin kapasite olarak en düşük zamanlarını yaşadığını iletti: “Öğrencilerin ara tatilinin başlamasına rağmen, şu an da bir yoğunluk görünmüyor. Bunun da temel sebebi, bilet fiyatlarının yükselmesi, hayat pahalılığının artması. Gerek öğrencilerin gerekse sıradan vatandaşların gelirlerinin artık iyice daralması, uçağa olan talebi de gittikçe azaltıyor. Artık insanlar en ucuz ne ile ulaşım sağlayabilecekse iyice araştırıyorlar, 50 TL bile ucuz olsa onlar için avantaj oluyor. O yüzden otobüslere rağbet, öğrenci yolculuğunda biraz daha fazla. Geçen yıllarda gördüğümüz yoğunluk bu sene görülmüyor.

Sadece Çanakkale-Ankara seferi var
Şu an da sadece Çanakkale ve Ankara arasında sefer var. Diğer illere, İstanbul’a sefer yok. Tek uçağımız var. Bunun yoğunluğunun oranı da yüzde 40 dolaylarında. Tatmin edici bir rakam değil ama bunun da tek sebebi var; pahalılık. Çanakkale-Ankara seferleri, haftada 7 gün. Sabah 07.45’te Çanakkale’den Ankara’ya; her gece 23.55’te Ankara’dan Çanakkale’ye dönebiliyorsunuz. Tabii seferlerin olmasıyla beraber ekonomik koşulların da rahat olması gerek.

İnsanlar artık her kuruşunu hesap eder vaziyette
İnsanlar, uçağa rahat binebilmeli. Bunun da bir tek yolu var, maliyetinin düşmesi ve uçak fiyatlarının biraz daha geriye gitmesi. Çanakkale-Ankara arası uçak bileti 650 TL. Otobüs ile giderseniz 450 TL. Aradaki farkın fazla olmamasına rağmen, geçim şartlarının zorluğu, insanları 200 TL bile fark olsa otobüse itiyor. İnsanlar artık her kuruşunu hesap eder vaziyette. Bu da içinde bulunduğumuz ekonomik şartların sonucu.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST