Oxford aşının başarılı olduğunu duyurdu

KALEM Farkıyla...

Oxford aşının başarılı olduğunu duyurdu

Oxford aşının başarılı olduğunu duyurdu

Oxford Üniversitesi’nde koronavirüse karşı aşı geliştiren ekibin başındaki isim olan Prof. Sarah Gilbert, aşı adayının 8 bin insanın üzerinde denendiğini ve başarılı olduğunu söyledi.
COVID-19’a karşı tüm dünyada 200’e yakın aşı çalışması sürüyor. Bu aşı çalışmalarının ise bazılarında insan testlerine çoktan başlandı. DSÖ’nün yaptığı açıklamalara göre de aşı çalışmalarında en ileri seviyede olan ülkelerden biri Oxford Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalarla İngiltere olmuştu. Üniversite, COVID-19 aşı testleri ile ilgili beklenen verileri paylaşmaya başladı. COVID-19’a karşı geliştirilen aşıyı şu ana kadar 8 bin kişinin üzerinde deneyen Oxford Üniversitesi, bu aşı testlerinden olumlu yönde sonuç elde ettiklerini duyurdu. Aşı uygulanan kişilerin vücudunun virüse karşı direnç göstermeye başladığını söyleyen yetkililer, her koşulda hijyen koşullarına dikkat edilmesi gerektiğine de dikkat çektiler. Oxford Üniversitesi’nde aşı çalışmalarının başındaki isim olan Prof. Sarah Gilbert, yaptığı açıklamada, “Yeni-tip koronavirüse karşı bağışıklık geliştiren aşıda artık son aşamaya geldiğimizi belirtebiliriz” ifadelerini kullandı. Daha önce yapılan açıklamalarda aşının eylül ayında hazır olabileceğini söyleyen Gilbert, “Aşının kış aylarında hazır olacağını varsaymayın. En kötüsüne hazır olun” şeklinde açıklama yaparak sosyal mesafe ve hijyenin önemine dikkat çekti. Ayrıca aşı şu an üretilmeye başlansa bile tüm dünyaya yetecek dozda üretiminin biraz zaman alacağını öngörebiliriz.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST