“Parayı erittiler, şimdi vatandaştan döviz istiyorlar!

KALEM Farkıyla...

“Parayı erittiler, şimdi vatandaştan döviz istiyorlar!

“Parayı erittiler, şimdi vatandaştan döviz istiyorlar!

DEVA Partisi Çanakkale İl Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Yurdaer, Çanakkaleli vatandaşların kendilerine sürekli aynı soruyu sorduğunu ifade ederek, “128 milyar doları erittiler, şimdi vatandaştan döviz istiyorlar. Halk ise onlardan sadece 128 milyar dolara ne olduğunu söylemelerini istiyor” dedi.


Son bir aydır Merkez Bankası’nın net bir açıklık getirilemeyen 128 milyar dolarlık rezervi Türkiye gündemini meşgul ederek sadece siyasi platformlarda değil sokakta da tartışılmaya devam ediyor. Siyasi parti genel başkanları soruyor, afişler asılıyor, kaldırılıyor, cezalar yazılıyor ama bu konuda halkı tatmin edici bir açıklama yapılmadığı için konu bir türlü tamamen açıklığa kavuşamıyor.
128 milyar dolar gerçeği ortaya çıkana kadar yılmadan sormaya devam edeceklerini vurgulayan DEVA Partisi Çanakkale İl Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Yurdaer; “128 milyar doları erittiler, şimdi vatandaştan döviz istiyorlar. Halk ise onlardan sadece 128 milyar dolara ne olduğunu söylemelerini istiyor” dedi.
Çanakkale halkının kendilerine sürekli bu soruyu sorduğunu kaydeden Yurdaer; “Bu rezervler, Merkez Bankası’nın ilân ettiği serbest kur rejimine aykırı bir şekilde eritilmiştir. Merkez Bankası’nın açıkladığı kur rejimi bu değildir. Burada ciddi bir kural ihlâli vardır. Açıklamalar tatmin edici olmaktan öte daha da şüphe uyandırıcı. Hükümet önce sessiz kalıp duymazlıktan geldi ardından ‘Döviz satıldı ama piyasa kurallarına ve hukuka uygun satıldı’ denildi. Daha sonra ise ‘Öyle bir rezerv yok ki, nasıl satalım?’ diyerek inkâr edildi” dedi.
Hükümetin, Merkez Bankası’nın döviz rezervini sürekli erittiğini, bir yandan da döviz borçlandığını ifade eden DEVA Partili Nevzat Yurdaer, cevap alana kadar sormaya, halkın hakkını aramaya ve devlet ile milletin her kuruşunu korumaya sonuna kadar devam edeceklerini söyledi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST