Patlamamış top mermisi imha edildi

KALEM Farkıyla...

Patlamamış top mermisi imha edildi

Patlamamış top mermisi imha edildi

Tarihi Alan, 108 yıl önceki savaşın izlerini taşımaya devam ediyor. Lone Pine’ın arka tarafında Çanakkale Muharebeleri’nden kalma top mermisi bulundu. 6 inçlik bir donanma topuna ait olduğu tahmin edilen top mermisi bulunduğu bölgede bugün saat 12.38’de Jandarma bomba imha ekipleri tarafından imha edildi.

Tarihi Alan’da Lone Pine’ın arka tarafında Çanakkale Muharebeleri’nden kalma top mermisi bulundu. 6 inçlik bir donanma topuna ait olduğu tahmin edilen top mermisi bulunduğu bölgede Jandarma bomba imha ekipleri tarafından imha edildi.


Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından top mermisinin imha edilmesiyle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Tarihi Alan, 108 yıl önceki savaşın izlerini taşımaya devam ediyor. Lone Pine’ın arka tarafında Çanakkale Muharebeleri’nden kalma top mermisi bulundu. Dünya’nın en iyi korunmuş muharebe sahalarından biri olan Tarihi Alan sınırları içerisinde Arıburnu yürüyüş güzergahında Artillery Road-Topçu yolu yakınlarında patlamamış top mermisi tespit edildi. Mermi, Orman Genel Müdürlüğü tarafından tespit edildikten sonra Başkanlığımıza bildirildi. Bugün saat 10.30 sularında top mermisinin bulunduğu alana giden Tarihi Alan Başkanlığı, Jandarma ve İtfaiye ekipleri incelemelerde bulundu. Yapılan inceleme sonunda top mermisinin herhangi bir tehlikeye sebebiyet vermemesi için ivedi bir şekilde imha edilmesine karar verildi. Top mermisinin bulunduğu yerin az ilerisinde çukur kazıldıktan sonra tedbirli bir şekilde çukura yerleştirildi. 6 inçlik bir donanma topuna ait olduğu tahmin edilen top mermisi bulunduğu bölgede saat 12.38’de Jandarma bomba imha ekipleri tarafından imha edildi.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST