Perinçek Çan-Bayramiç bölgesindeki fay hatlarına dikkat çekti

KALEM Farkıyla...

Perinçek Çan-Bayramiç bölgesindeki fay hatlarına dikkat çekti

Perinçek Çan-Bayramiç bölgesindeki fay hatlarına dikkat çekti

Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek, Manisa-Sazoba’da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından Çan-Bayramiç bölgesindeki deprem fay hatlarına dikkat çekti. Perinçek yaptığı açıklamada; “ Ülkemizde olan her deprem bana istemeyerek Çan, Bayramiç dolayındaki fayların deprem potansiyelini hatırlatıyor” dedi. Perinçek açıklamasını bilimsel veriler ile destekledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden emekli Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek, Manisa-Sazoba’da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından Çan-Bayramiç bölgesindeki deprem fay hatlarına dikkat çekti. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Perinçek şunları söyledi; “Ülkemizde olan her deprem bana istemeyerek Çan, Bayramiç dolayındaki fayların deprem potansiyelini hatırlatıyor. Gölmarmara – Sazoba da 5.5 büyüklükte deprem yaşadık. Bu deprem bizler için hiç sürpriz olmayan bir deprem. Bilindiği gibi Manisa dolayında özellikle son 4 ayda olmak üzere bir yıldır depremler devam ediyor. Bölgede bir fay üzerinde olan deprem komşu fayı tetikliyor. Bu nedenle son 6 aydır Akhisar – Kırkağaç- Soma- Gölmarmara dolayında binlerce deprem yaşadık. Harita Manisa dolayında son 30 günde olan depremleri gösteriyor. Bu haritaya dikkatli batığımızda Gölmarmara yakınında olan 5.5 büyüklükteki deprem öncesi geçtiğimiz bir hafta içinde aynı faylar üzerinde daha küçük depremler olduğunu görüyoruz. Bu nedenle 5.5 büyüklükteki deprem sürpriz değil demekteyiz. Bölgede devam eden deprem aktivitesinin doğal sonucu olarak yaşanan bir deprem ile yüz yüzeyiz. Hatta ben biraz daha ileri giderek depremin önceki aylarda olan depremlerin tetiklediği artçı bir deprem olarak ta bile adlandırabilirim. Eğer Gölmarmara depremini ana deprem kabul edersek, artçı depremlerin sayısı hızla artarak devam ettiğini ve an itibarıyla sayının 25 dolayını aştığını görüyoruz.”

“3 yıldır uyarılarımızı yaptık”

Perinçek açıklamasının devamında; “Peki Çan – Bayramiç hattında son bir ay içinde neler oldu? Bunu da alttaki ikinci haritada inceleyelim. Haritada siyah ile işaretli elipsin iki ucuna bakalım. Buralarda son 30 gün içinde deprem yoğunluğu görüyoruz. Ayrıca elips içinde ortada Çan yakınında küçükte olsa deprem odak yoğunlaşması var. Biga Çan fay zonu 287 yıldır 7 den büyük deprem yaratmadı. Bayramiç güneyindeki Evciler Fayı ise aktif olmasına rağmen kayıtlara geçmiş (bilinen) 7 den büyük deprem yaratmamış. Bu nedenle de en tehlikeli fay Evciler Fayı olarak nitelendirilebilir. Biga Çan Fay zonunun Güneybatı ucunda yoğunlaşan deprem odakları faylar boyunca gerilmenin Çan dolayında birikip daha batıya aktarılmadığını gösteriyor. (Biga, Çan Fay zonu Çan dolayında sonlandığı için bu durum gerçekleşmekte) Aynı durumu sadece bu yıl değil önceki 2 yıl içinde de gördük. Çan yakınındaki faylarda biriken gerilim. Sıçrayıp Evciler Fayına ulaşırsa 3 yıldır sözünü ettiğim endişelerimiz gerçekleşebilir. Varsayalım ki ben yanılıyorum ve beklenen deprem 5 yıl sonra olacak. Bu durumda şanslıyız; en azından önümüzde 5 yıl olacak ve bizim gerekli güçlendirme ve tedbirlerimizi almak için zamanımız var diyebileceğiz. Umarım beklenen daha geç olur ve bize tedbirleri almamız için zaman verir. 3 yıldır uyarılarımızı yaptık ama bu konuda hiç bir adım atmadık, belki bundan sonra tedbirlerimiz artırırız” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST