Peynir satıcısı üreticiyi suçluyor

KALEM Farkıyla...

Peynir satıcısı üreticiyi suçluyor

Peynir satıcısı üreticiyi suçluyor

Süt ve süt ürünlerine gelen zamlar Çanakkale Pazarında peynircileri de vurdu. Peynir satıcıları üreticilerin yüksek fiyatlarla peynirleri sattığını iddia ederken, peynir üreticileri Çanakkale’de öyle bir durumun olmadığını, yerli firmaların fırsatçılık yapmadığını, bunun genellikle büyük firmalar tarafından yapıldığını dile getirdi.

Kapalı Pazar Yerinde bulunan peynir reyonu da, süt ve süt ürünlerine gelen zamlarla beraber gözle görünür artış yaşandı. Peynir satıcıları üreticilerin bahanelerle gereksiz artışlar yaptığını belirtirken, peynir üreticileri ise yerli firmaların fırsatçılık yapmayacağını, sütte olan zammın yansımasının sonucu olarak bu fiyatların ortaya çıktığını söylüyor. Ancak arada kaynayan ise yine vatandaş oluyor. Çünkü zamlar en çok onları ceplerini yakıyor. Her iki taraf da vatandaşın peynir alırken tepki gösterdiklerini belirtiyor. 40 yıllık peynir satıcısı Muharrem Uslu peynir satıcısı olarak şu anda çok iyi durumda olmadıklarını belirterek, “Üreticiye normal zam yapılmasına rağmen bunu devletin takipsizliğinden dolayı ranta çevirdiler bunu. ‘Dolara zam geldi, ona zam geldi buna zam geldi’ diye. Yapılan yüzde 50’lik zamlar normal değil. Ortada haksız bir kazanç var. İyi ürün kötü ütün ayırılamaz hale geldi. Eskiden rekabet kalite ile oluyordu. Şimdi maalesef fiyatlarla oluyor. Diyorlar k, ‘Ben güzel peynir istiyorum ama hem ucuz olacak hem oluşturulmuş olacak, 7–8 aylık peynir olacak’ öyle bir şey mümkün değil. Yine de haksız bir rekabet var. Bunda müşterilerin bize tepkisi çok. Ben eski imalatçıyım. Şu anda üretim yapmıyoruz ama bilgiler, veriler bin lira elimizde. Bu kadar olmaması lazım. Biz de dışarda yaptırıyoruz, satın alıyoruz. İmalata yakınız ama herkesin hesabı kendi elinde. Biz de alıp satanlardanız. İmalat edenler için de aynı şey geçerli” dedi.

ÜRETİCİLER RANTA ÇEVİRDİLER
Üreticiler bunu ranta çevirdiklerini belirten Uslu sözlerine şöyle devam etti,“Ucuza vermiyorlar. Sütün zamlarına biliyoruz. ‘Dolara zam geldi’ ondan diyorlar. Teneke 5 TL idi, 10 TL oldu. Mesele 10 liralık, 5 liralık zam değil ki. Boş teneke 7 bin lira ise 10 bin lira oldu. Bu demek değildir ki 7 bin lira iken 70 bin lira oldu teneke. Bu sadece süt ürünlerinde değil. 40 liraya yem çuvalını alıyordum diyor, 60 liraya alıyor ama bunun üretici ile bir ilgisi yok. Olan köylüye ve aracı firmaya oluyor”

HALK TEPKİ GÖSTERİYOR
Vatandaşların zamlar nedeniyle kendilerine tepki gösterdiğini belirten Uslu, “Halk çok tepkili. Bu durum bizim satışlarımıza yansıdı. Yarın burada 5 kişi çalışırken, 4 kişiye düşecek. En sonunda eşimle beraber alacağız iki teneke peynir, birer yevmiye için çalışacağız. Eğer bu kontrolsüz takipsizlik devam ederken daha çok kötü şeyler olacak. İnsanların yüzde 50’si veresiye teklif ediyor. ‘Haftaya versem’ diyor. Tanıdığımız insanlar. Bu sefer müşteriden oluyorsun. Sana veremediği için parayı gidiyor bir başkasına. Sen verip de mi kötü olsan vermesen de mi kötü olsan diye düşünmeye başlıyorsun. Çanakkale halkı bu konuda çok kaliteli bu konuda. Büyük şehirlerden geldiğimi için, ben 30 sene İstanbul’da yaptım bu işi. 17 tane semt pazarım vardı. İstanbul kan ağlıyor. Burası gene iyi” dedi.

PEYNİRLERİ GÜNLÜK ALIYORLAR
Artık kalıp peyniri satamadıklarını belirten Uslu, “Bana bir kalıp, iki kalıp peynir ver diyen yok. Bana 5 liralık peynir ver diyorlar. Günlük alıyor. İnşallah önlemler alınır da haksız rekabet ortadan kalkar. Örneğin bir peynirin 10 liralık değeri var. Bunu pahalı satan 11 liraya satsın, ucuz satan da 9 liraya satsın. Ama birisi 15 liraya satıp diğer 5 liraya satarken burada çelişki çıkıyor. Merdiven altında mal oluşturuyorlar, insanlar artık çaresizlikten iyisine kötüsüne bakmıyorlar” dedi.

KIRIK PEYNİRİN SATILIP SATILMADIĞINI SORUYORLAR
Vatandaşların artık kırık peynir var mı diye sorduğunu dile getiren Uslu, “Öyle bir imalat yok ki. Kırık peynir açmışsındır on teneke peynir. Satarken oluşan kırıkları verirsin birisine. Kırık peynir satılmaz. İnsanlar gelip onun satılıp satılmayacağını soruyorlar. Durumun vehametini oradan anlayın” dedi.

OCAK AYINDA SÜTE ZAM GELECEKMİŞ
Aileden beri 40 senedir peynirciliğin içerisinde olduklarını belirten peynir üreticisi Erman Sezgin, “Süte gelen zammı peynire uyguluyoruz. Bunun yanında, vakumlu poşete, tenekeye zam geliyor. Sarılan plastik poşete bile zam geliyor. Biz bunları uygulayamıyoruz. Bunlar hep bizim kârımızdan gidiyor. Sadece sütün zammı uygulanıyor. Millete de pahalı geliyor. İnsanlar da haklılar. Bu sefer insanlar bir kalıp peynir alacaklarsa, bu yarıya düşüyor. Birçok kişinin tepkisi ile karşılaşıyoruz. Bunu yaparken de biz bunu zamlıyormuşuz gibi gözüküyor. Ben duyuyorum Ocak ayına kadar bir kere daha zam gelecek süte. Biz peynirciliğe başladığımızda babamın anlattığı kadarıyla 800 kilo sütle başlamışız bu iyi bir para kazandırıyormuş ki, bugünlere kadar gelmişiz. Biz 10 ton süt ile çalışıyoruz ama o günlerdeki gibi iyi para kazanmıyoruz. Geçen sene sütü 85 kuruştan alıyorduk, şu an 1,85. Klasik inek peynirini 18 liradan satıyorduk, şu an 28 lira. Üreticilere karşıdan bakıldığını gereksiz bir zam yapıldığı düşünülüyor ama sonuçta piyasa ortada. Yerel firmalar fırsatçılık yapmaz. Büyük firmalar yapıyor” şeklinde konuştu.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST