“Poyraz, Lodos’un yıkımını yapamaz” (Video)

KALEM Farkıyla...

“Poyraz, Lodos’un yıkımını yapamaz” (Video)

“Poyraz, Lodos’un yıkımını yapamaz” (Video)

Çanakkale’de, gün boyu etkili olan ve deniz ulaşımında aksamalara yol açan fırtına nedeniyle eğitime bir gün ara verilirken, belediyeler ilgili birimlerini teyakkuza geçirdi.

Önceki akşam saatleri itibariyle Ege ve Marmara bölgelerinde etkili olan lodos, Çanakkale’de etkili oldu. Şiddetli rüzgar çatıları uçururken, yetkililer vatandaşları tedbirler konusunda uyardı.

Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, “Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde yarın lodos fırtınası var. Özellikle Edirne’nin güney ilçelerinde sıkıntı yaratma ihtimali yüksek. Trakyalılar rüzgâra karşı tedbirlerini şimdiden almalı” derken Lodos hakkında bilgi verdi. Ünlü hava tahmini Uzmanı Ökten, “Lodos Türkiye’de en kuvvetli ve tehlikeli rüzgâr yönüdür. Çok daha güçlü esen bir Poyraz, Lodos’un yıkımını yapamaz. Çatı uçmaları da genellikle Lodos’ta olur çünkü sıcak rüzgardır. Estikten sonra hemen yükseliyor. 2004’te 122.3 km hızla Poyraz değil de Lodos esseydi neler olurdu?” dedi. Evden siparişlerin arttığı bu dönemde bir uyarı daha yapan Ökten, “Kuryeden yemek siparişi vermeyelim. Fırtına var. Çanakkale, Balıkesir, Trakya, İstanbul ve Ege bölgesi. Yemeğimizi kendimiz pişirelim. Bir insanı kurtaran, bütün insanlığı kurtarmış gibidir. Bir insanın ölümüne sebep olan, bütün insanlığı öldürmüş gibidir” dedi. “Çanakkale’de okullar tatil edildi” diyen Ökten, “Yarının ciddiyetini görmektesiniz. Rüzgar bilgisine telefon uygulamalarından bakmayınız. Yarın rüzgar hamleleri çok sert esecek. Yani hafif eserken bir darbe vuracak. Hafif eserken bir darbe daha. İşte o darbeler risk yaratıyor” diye konuştu.
Öte yandan Çanakkale’de belediyeler de tedbir aldı. Bayramiç Belediyesi ekipleri, su baskınlarına karşı şiddetli rüzgarın neden olduğu mazgallarda biriken yaprakları temizledi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST