‘Promosyon ödemesi eğitimcileri rahatlatır’

KALEM Farkıyla...

‘Promosyon ödemesi eğitimcileri rahatlatır’

‘Promosyon ödemesi eğitimcileri rahatlatır’

Eğitimciler eriyen promosyon ücretlerine revizyon istiyor

Farklı illerdeki İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve üniversitelerden banka maaş promosyon anlaşmalarının güncellenme haberleri gelmeye başladı. Çanakkale’de de banka promosyonlarının güncellenmesini isteyen eğitim sendikaları temsilcileri, banka ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüklerini süreci yakından takip ettiklerini belirttiler.

Piyasa koşulları ve yüksek enflasyon nedeniyle promosyonun güncelliğini kaybettiğini ve günün şartlarına göre yeniden revize edilmesi gerektiğini belirten eğitim sendikası başkanları yoksulluk sınırında yaşayan öğretmenlerin alacakları promosyon ile bir nebze de olsun rahatlayacaklarını söylediler. Kamu emekçileri de eriyen promosyon ücretlerinin revize edilmesini talep ediyor.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Siirt ve Kahramanmaraş’ta promosyon anlaşmasını iptal edip yeni fiyatta anlaştı. Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğü önceki aylarda imzalamış olduğu 7600 lira promosyon anlaşmasını iptal ederek yeni bir anlaşmaya imza attı. Yapı Kredi ile 3600 personel için imzalanan yeni anlaşmaya göre personeller 3 yıl için 22 bin lira ücret alacaklar.

Çanakkale’deki gelişmeleri sorduğumuz Eğitim İş Başkanı Serkan Serbes, banka promosyonlarının güncellenmesi gerektiğini belirterek, “Çanakkale’de sendika olarak iki defa banka ile görüştük, Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz ile görüştük. En son konuyla ilgili bankadan talepte bulunulmuştur, ya banka promosyonları güncellenmeli ya da tek taraflı fesih edilmelidir. Fesh edilince kişi başına 4 bin 500 lira ödenmesi gerekiyor. Bu rakam kişisel ödenmeyecek. Anlaşılan diğer bankaya ödenecek. Yapı Kredi Bankası kendi alırsa, bu rakamı içinde tölere eder. Yeni yapılan sözleşmede promosyon miktarı 25 bin-30 binlere ulaşıyor. MEB yeni bir ihale sürecine hazırlık yapıyor. İhaleden sonra şahıslardan doğan farklar banka tarafından karşılanmalı. Bu hafta İl Milli Müdürlüğü ile görüşeceğiz. Süreci MEB yönetiyor. Ama bu noktada sendika başkanları ve mali sekreterler de görüşme sürecinde olmalı” dedi.

Öğretmenlerin yoksulluk sınırı altında yaşadığını ve 11 bin lira maaş aldığını belirten Eğitim İş Çanakkale Şubesi Başkanı Serkan Serbes bu meblağın insanları bir nebze de olsa rahatlatacağını ifade etti. Bu süreçte hata yapılmaması gerektiğini de kaydeden Serbes, “Görüşmelerde sendikalarında temsilcisi orada olmalıdır, bir üyeli ilçede 25bine anlaşma yapılırken, ÇOMÜ’nün 16 bin liraya anlaşması durumu var, bu hatalar yapılmamalıdır. Görüşmelerde banka, MEB ve sendika temsilcileri bir arada olmalıdır” dedi. Sendika olarak Çanakkale merkez ve tüm ilçeler adına görüşmeleri yaptıklarını belirten Serkan Serbes, “Bir ay içinde sıkı bir takiple durumun neticeleneceğine inanıyoruz” dedi.

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Yasin Hacımusalar ise, “Yapı kredi Milli Eğitimi revize edip teklifi sunacak, sanırım bir ay içinde netleşir, belediye ve üniversite anlaşmak üzereler. İlçeler de bizden haber bekliyor” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST