Reçelciler sezon bitişini kutladı

KALEM Farkıyla...

Reçelciler sezon bitişini kutladı

Reçelciler sezon bitişini kutladı

Bozcaada’nın reçelcileri 30’uncu meslek yıllarını ve sezonun bitişini kutladı!
Bozcaadalı reçelciler, bugün çamlar altında toplanarak reçelcilikteki 30’uncu yıllarını ve sezonun bitişini kutladı. Etkinlikte yeni ve eski reçelciler, halktan insanlarla birlikte pasta kestiler, oyunlar oynadılar. Bozcaada’da sayısı 20’yi bulan reçelciler bugün çamlar altında, stantlarının arkasında sezonun bitişini ve reçelcilikteki 30’uncu yıllarını kutladı. Düzenledikleri etkinlikte pasta kesildi, oyunlar oynandı. Mesleklerini gururla anlatan ve sergileyen emekçi kadınlar eğlencenin tadını çıkardı. Reçelci Civan Evren “Biz bu işe yokluktan başladık. 93 yılında buraya küçük küçük masalar koyduk. Teyzelerimle birlikte yapıyorduk. İlk başlarda adada sadece 2 çeşit reçel vardı, onlar da bol bademli domates reçeli ve incir reçeliydi. Utana utana satardık. Böyle böyle 10-15 sene geçti, kimse uyanmadı. Sonra üçüncü reçeli gelincik olarak teyzem rüyasında görmüş. Deneye deneye onu da tezgaha koyduk, o sene gelincik reçeli patlama yarattı. Sonra ebegümeci çıktı, onu da ben çıkardım. Böyle böyle her sene bir reçel çıkardık. Karpuz kabuğu da üzüm de böyle çıktı. En son cevizli damla sakızlı süt reçelini çıkardık.” dedi. Muhterem Açar ise “Reçelcilik bizim için ana meslek oldu. Ben bu işi 4 senedir yapıyorum. Şimdi 4 senem bitti, sezon sonunda da şimdi eğlencemizi yaptık. İlk kez böyle bir eğlence yapıyoruz ama bundan sonra inşallah her sene böyle sezona veda eğlencemizi yapacağız.” diye ekledi. Gülizar Zorlu bu işin en eskisi olduğunu ve bu işe nasıl başladığını anlattı. “Bu işe 30 sene önce üzüm satarak başladım. Sonra yaprak sattım. Sonra Simyon Salto’ya çalışmaya gittim. Orada işi öğrendim, devamında kız kardeşimle ve yeğenimle önce domates ve incir reçeli satarak başladık. Sonra her sene çoğaldık, şimdi 20 kişiyiz, herkesin ekmek parası oldu reçelcilik. Bu işe başlamadan önce hiçbir şeyimiz yoktu. Çalıştık, başardık.” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST