Rıdvan Yüce – Okur Mektubu

KALEM Farkıyla...

Rıdvan Yüce – Okur Mektubu

Rıdvan Yüce – Okur Mektubu

Sevgili ve bir zamanlar mutlu ailem…
Gelibolu cehenneminden hepinize Merhaba! Herhalde artık bütün kötü haberleri almış, bizlerin burada ne durumda olduğumuzu öğrenmişsinizdir. Fakat bir haber olsa olsa içi boşaltılmış bir sonuçtur ve ne yazık ki, sonuca ulaşırken yaşananlar sonucun içine yansıtılmazlar. Bu sebeple Gelibolu’dan size doğru yola çıkan her haber, size ulaştığında artık kuru, aptal, anlamsız bir şeydir. Haber pislikten başka bir şey değildir. Haber dinlemek sadece aptallara mahsustur. Çünkü haberin içi boştur, haberleri dinlemeyin. Haberlere inanmayın. Buradan size yollanan haberler sadece ölü ve yaralı sayılarıdır. Sadece anlamsız sayılar o kadar… Gelibolu Savaşı’nda haksızlığımız ve barışsızlığımız bu kadar ortaya çıktığı halde neden geri çekilmiyoruz? Neden Türklere, “Pardon Johnny Türk, biz hem sizi yanlış tanımışız hem de bu savaşın sebebini yanlış anlamışız. Kusura bakmayın” diyerek evlerimize geri dönmüyoruz? Ama bir dakika, eve dönmek mi dedim ben? Saçmalık işte! Savaş insanı böyle saçmalattırıyor tabii. Eve dönmek ha? Dönsek ne olacak ki? Yeni Zelanda’daki hayat bizleri kabul edecek mi sanki? Bu cinneti yaşamış, arkadaşları yanında parçalanmış, ölümü günlük hayatın parçası olarak yaşamış insanlar nasıl normal hayata dönebilirler ki? Hem orada, bu şiddeti ve çirkinliği hayal bile edemeyecek normal insanlarla, hayallerini, vücut parçalarını, arkadaşlarını, akrabalarını ve masum niyetlerini Gelibolu’da, Ege Denizi’nde kaybetmiş bizlerin artık ortak neyiniz kalmış olabilir? Hangi ortak hayatı paylaşabiliriz bundan sonra?
Oğlunuz Alistair John Taylor
Gelibolu 1915
Dünya tarihine yön değiştirmesinde etken ve emperyalist çıkar ilişkilerinde dönüm noktası, Sovyet Devrimi’nin oluşmasında önemli olaylardan biridir 18 Mart 1915… Genç Cumhuriyeti yaratanların bugünümüzü, yaşamımızın yolunu açan Mustafa Kemal’in doğduğu, vatanı-inandığı değerleri ve geleceği uğruna gencecik insanların gözünü kırpmadan (15 yaş ve üstünde tüm umutlarını, hayallerini yarım adaya gömen) ölüme yürüyenlerin ve gazilerimizin anıldığı gün ve yerdir Çanakkale 18 Mart 1915’te…
Çanakkale savaşlarında emperyalistlerin (paylaşım savaşında) yitirecekleri sadece çıkarlarıydı. Topraklarını savunanlar için Çanakkale deniz ve kara savaşları Dünya Tarihi için de çok önemli olmasına karşın, insanlığı ve barışseverliği de yaşatarak öğretti. Cephede kısa ateşkesler sırasında birbirine su-sigara-konserve asan askerler nefret yerine (birbirini tanımadıkları halde) insanlığı tercih etmişlerdir. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatan toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde uyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra bizim evlatlarımız olmuşlardır” sözleriyle bölgeye, ülkelere ve dünyaya çok anlamlı barış mesajı vermiştir. Tümünü minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz. (Ali Aydoğan)
Çanakkale Savaşları Gazisi, Gökköylü Topal Ali’nin torunu Keriman Yücel’in oğlu
Unutmadık, unutturmayacağız!

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST