“Sadece tarih değil, doğa katliamı da yapılmış!”

KALEM Farkıyla...

“Sadece tarih değil,  doğa katliamı da yapılmış!”

“Sadece tarih değil, doğa katliamı da yapılmış!”

CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, Assos’ta ‘kaya ıslahı’ adı altında yürütülen çalışmaları, geçtiğimiz gün beraberindeki heyetle birlikte yerinde inceledi. İncelemenin ardından açıklamalarda bulunan Ural, gözlemleri neticesinde tarihi kayaç dokusunun korunamadığına tanık olduklarını söyleyerek “Projede sadece tarih değil, maalesef doğa katliamı da yapılmış” dedi.
Türkiye’nin turizm cennetlerinden biri olan Assos, son günlerde kaya ıslah çalışmaları adı altında yürütülen ve görenlerin vicdanını sızlatan görüntüsüyle konuşuluyor. Muhalefet partileri başta olmak üzere bölgeyi bilen çok sayıda vatandaş ve yetkili yaşananların rant odaklı bir katliam olduğunun altını çizerken CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural da geçtiğimiz gün, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’la birlikte bölgeye gitti.
“BU PROJE ANTİK YAPILARA ZARAR VERMEDEN YAPILMALIYDI”
Ural, bölgeye dair izlenimlerini ise şu sözlerle aktardı: “Bir proje ülkemiz ve dünyamızın korunmaya değer antik bir kentinde, 1. derece sit ve arkeolojik alan içinde yapılacaksa, ülkenin üniversiteleri, bilim insanlarının görüşleri alınarak, üzerinde tartışılarak, doğa bozulmadan, antik yapılara zarar vermeden, yüzyıllarca süreçte oluşmuş doğal hali korunarak yapılmalıdır.”
“TARİHİ KAYAÇ DOKU KORUNMAMIŞ”
“Assos’ta yaşanan süreç daha önce meclise taşınmış, ihale aşamasında üzerinde tartışılmış, bilim insanlarınca ve sivil inisiyatif tarafından eleştirilmiş olduğu hepimizce bilinmektedir. Bugünlerde çevre örgütlerinin tepkisiyle ulusal basında tekrar gündeme gelmesiyle birlikte ilgilileri göreve davet ettik ve alanı yerinde incelemek üzere milletvekilimiz, il ve ilçe yöneticilerimizle birlikte alana gittik. Yaşadığımız yapılan çalışmaların hazırlanmış projeye uygun yapıldığıdır. Ancak gördüğümüz antik kentin antik liman ilişkisinin tarihi kayaç dokusunun korunamadığıdır. Projede, sadece tarih değil, maalesef doğa katliamı da yapılmış. Bölge turizmi önemli ancak turizm için dahi olsa doğa ve kültürel miraslarımız yok edilmeden çözüm üretilmeliydi.”
“BİZ YAPTIK, OLDU MANTIĞIYLA HAREKET EDİYORLAR”
“Keşke proje, uygulanmadan önce eleştiriler dinlenerek biz yapamıyorsak uluslararası örnekleri uygulamaları yapanları ile görüşülerek yapılabilseydi. Umarım son bölümde ortaya çıkan tarihi yapıyı korumak için yapılan proje revizyonu yetkililerce anlatıldığı gibi yapılır ve o bölüm korunur. Son olarak söylemek isterim ki, biz biliriz, biz yaparız, yaptık oldu mantığıyla hareket ederek proje yapan rant ve paylaşım odaklı düşünceyi değiştirme zamanı çoktan gelmiş hatta geçmiş durumdadır.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST