Sağlık Bakanlığından hava ambulansı açıklaması

KALEM Farkıyla...

Sağlık Bakanlığından hava ambulansı açıklaması

Sağlık Bakanlığından hava ambulansı açıklaması

Sağlık Bakanlığı Çanakkale’nin de içinde bulunduğu hava ambulansı hizmetinin sona ermesi konusu ile ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada ambulans hizmetinin mali sebeplerle kaldırılmadığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Çanakkale’nin de içinde bulunduğu 5 ilde ekim 2022 yılında hava ambulansı hizmetinin mali sebeplerle kaldırılacağı haberleri üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerde helikopter ambulansların mali koşullar sebebiyle sayılarının düşürüldüğüne dair bilgi ve yorumlara yer verildiği görülmüştür. Mevcut uygulamanın içeriği ile bağdaşmayan bu yanlış bilgileri düzeltme ihtiyacı doğmuştur. Ülkemizde hava ambulansı hizmeti 2008 yılından beri helikopterlerle ve 2010 yılından beri de hem helikopter hem de uçak ambulanslarla sağlanmaktadır. Anılan tarihten beri helikopter ambulanslarımız ile 39.024 hasta ve 230 organ, uçak ambulanslarımız ile ise 14.624 yurt içi, 1.165 yurt dışı hasta ve 818 organ taşınmıştır. Uçuş planlamaları yapılırken dikkat edilen birçok havacılık kuralı, iklim koşulları, lojistik avantajlar değerlendirilerek hizmet planlaması en uygun şekilde yapılmakta ve atıl kapasite oluşmasına izin verilmemektedir. 2021 yılı ekim ayından beri yapılan planlamayla 12 helikopter ve 8 uçak ambulans kapasitesi ile hizmet sunumu ülke sathını kapsayacak şekilde verilmeye devam etmektedir. Sürekli iyileşme çalışmaları ise devam etmekte ve yeni planlamalara dayalı olarak hazırlıklarımız devam etmektedir. Uygulamanın ekonomik tedbirle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Birinci önceliğimiz vatandaşımızın her koşulda sağlık hizmetine erişimini temin etmektir”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST