“Sağlık sisteminin de bir kapasitesi var!”

KALEM Farkıyla...

“Sağlık sisteminin de bir kapasitesi var!”

“Sağlık sisteminin de bir kapasitesi var!”

ÇOMÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, “ Salgınlar afettir ve bu durumlara çok uzağız sanmayın. Sağlık sisteminin de bir kapasitesi var!” ifadelerini kullandı.


Prof. Dr. Alper Şener Çanakkale’de vaka sayılarının artmasının ardından Covid-19 Günlükleri isimli yazı dizisinden uyarılara devam ediyor. Şener, “Şimdi hayal edin” diye söze başladı ve şunları söyledi: “ Ateş, öksürük, nefes darlığınız var, iş arkadaşınız da covid pozitif çıkmış. Durumunuz iyi kendi imkanlarınız ile acile gittiniz! Acilde muayene sırası 3 saat sonra size geldi, BT çekildi. Akciğerde lekeler var. Bu arada daha da artan bir baskı hissi başladı ve kanda oksijen miktarınız düşük olduğu için yatarak tedavi almanız gerektiğine karar verildi! PCR örneği alındı, ama sonuç belki bir ihtimal 5 gün sonra çıkacak dediler! Neden dediniz? KİT sıkıntısı başlamış! Doktor geldi yanınıza sizi şimdi yatıramayacağız çünkü yer yok dedi. Yine kendi imkanlarınız ile eve döndünüz. Ama birden fark ettiniz size ilaç vs de verilmemiş! Hemen bir yakınınızı yolladınız; yanıt olumsuz- çünkü ilaçta kalmamış! Ve Ateş düşürücü alsın, solunum sıkıntısı artar ise 112’yi arasın dediler! Nefes darlığınız arttı ve 112’yi aradınız, karşıdaki ses diyor ki- bekleyenler arasında 92. Sıradasınız ortalama bekleme süreniz 45 dk!(Hep filmlerde olur ya; ben yinede yazayım… Olayların yaşanmış gerçek kişi veya kurumlar ile alakası yoktur) ancak, salgınlar AFETTİR ve bu durumlara ÇOK uzağız sanmayın… Sağlık sisteminin de bir kapasitesi VAR! Maskenizi takın, mesafenizi koruyun, ellerinizi temiz tutun ve mutlaka karantina/ izolasyon önlemlerine uyun”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST