Saha tatbikatı gerçeğini aratmadı

KALEM Farkıyla...

Saha tatbikatı gerçeğini aratmadı

Saha tatbikatı gerçeğini aratmadı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için 2022 Afet Tatbikat Yılı olarak ilan edilmesi nedeniyle, Çanakkale Afet Müdahale Planının (TAMP – ÇANAKKALE) işlevselliğinin kontrol edilmesi, Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri arasındaki koordinasyonun plan çerçevesinde sağlanabilirliğinin değerlendirilmesi ve Çanakkale’nin müdahale kapasitelerinin yerinde görülebilmesi amacıyla Çınarlı Köyü AFAD Lojistik ve Eğitim Sahasında Yerel Düzey TAMP Çanakkale Saha Tatbikatı yapıldı.

Vali İlhami Aktaş başkanlığında gerçekleştirilen tatbikata, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Birten Sarıbaş, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, AFAD Müdürü İbrahim Tarı, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Gündüz Bağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Celil Sezgin, Çanakkale Kızılay Şube Başkanı Erdoğan Madak, kurum müdürleri, AFAD Ekipleri, UMKE, Kızılay personeli, Orman ve Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Ekipleri, Çanakkale Özel İdare ÇÖZAK ekibi, Çanakkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, AKUT ekipleri, ÇOMÜ Acil Yardım ve Afet yönetiminde okuyan gönüllü öğrenciler ile TAMP Çanakkale Ana ve Destek çözüm ortakları katıldı.
Konuyla ilgili Çanakkale Valiliğinden yapılan açıklamada şöyle dendi: “Tatbikatta; deprem senaryosuna göre etkilenen yerlerden bilgi toplama ekipleri olan 112 AÇM personeli Afet Bilgi Yönetimi Değerlendirme ve İzleme Grubuna olayı ileterek plan kapsamında İl AADYM merkezince afet gruplarından ekip ve ekipman görevlendirmeleri talimatlandırılmıştır. Bu talepler; Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES) üzerinden ilgili afet gruplarına gönderilerek sahaya ekip ve ekipman görevlendirmesi yapıldığı gibi, afet grubu yöneticilerimiz de afet gruplarının sahada yaptıkları tüm faaliyetleri İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyelerine sunmuşlardır. Acil Durum ekiplerinin olay bölgesine intikalinin ardından AADYM tarafından bölgede görev alacak olan Afet Hasar Tespit, Afet Barınma, Afet Psikososyal, Afet Enerji, Afet Beslenme, Afet Haberleşme, Afet Tahliye Yerleştirme, Afet Tarım Orman Gıda Su ve Hayvancılık, Afet Güvenlik ve Trafik, Afet Sağlık ve Afet Yangın ekiplerine bölgeye intikal etmesi için talimat verilmiştir. Çınarlı köyünde iki katlı binada yapılan arama çalışmaları sonucunda salon kısmındaki yaralılar için yandan giriş yöntemiyle binada dehliz açılıp mahsur kalan yaralılara ulaşılmıştır. Hafif yaralı olarak ulaşılan kazazedeler UMKE ekiplerinin ilk müdahalesinden sonra yıkılan binadan çıkarılıp 112 Ambulans ekibine teslim edilmiştir. Yıkılan binada kurtarma çalışması yapan diğer iki kurtarma ekibi yatak odası ve mutfakta bulunan ağır yaralı kazazedelere ulaşıp güvenli şekilde enkazdan çıkması sağlanmıştır. Tüm yaralılar 112 ambulans ekibine teslim edilmiş olup; tedavilerinin Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde devam edileceği öğrenilmiştir.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST