Sahilde mantar topladılar (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Sahilde mantar topladılar (videolu haber)

Kepez ile Dardanos arasındaki sahil kenarında bir elinde poşet diğer elinde bıçak ile eğilerek bir şeyler toplayanları görenler meraklı bakışları bu kişilerden alamıyor. İlk görünüşte ot topluyorlar gibi görünseler de onlar mantar topluyor. Ocak ayı başından beri hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyredince çimenlik alanlarda mantarlar çıkmaya başladı. Kepez sahil şeridine yakın yerde oturan vatandaşlar da yeni çıkan çimen mantarlarını topluyor. Dardanos’ta oturan emekli Resul Çakmak bu yıl havalardan dolayı çam mantarının çok çıkmadığını belirterek, “Bizim oturduğumuz bölgede ormanlık alanlar var. Her yıl çam mantarı topluyorduk. Bu yıl yağmur yaşışlarının az olmasından dolayı çam mantarı çok çıkmadı. Eşim ile birlikte iki günde bir bu sahil kenarına gelerek çimen mantarı topluyoruz. Aslında bu aylarda çimen mantarı çok çıkmaz ama havaların lodos olmasından dolayı bu yıl mantar çıktı. Ben mantarı ete değişmem. Bildiğimiz mantar olduğu için zehirlenme tehlikesi de yok,” diye konuştu.
Toprak zeminde ise çimen mantarını bulmak o kadar da kolay değil. Beş altı santim toprağın altında büyüyen mantar toprak üzerinde hafif kabarıklık oluşturuyor. Bu kabarıklığı görüp altında mantar olduğunu anlamak ise dikkat gerektiriyor. Mantar toplayan vatandaşlar havaların böyle gitmesi durumunda bir süre daha Kepez sahilinde çimen mantarının çıkmaya devam edeceğini belirtiyor.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST