“Salgının nasıl yıkım yapacağı tahmin edilebilir!”

KALEM Farkıyla...

“Salgının nasıl yıkım yapacağı tahmin edilebilir!”

“Salgının nasıl yıkım yapacağı tahmin edilebilir!”

Prof. Dr. Alper Şener salgının deprem gibi olmadığını ve nerede nasıl yıkım yapacağının tahmin edilebileceğini belirtti.

ÇOMÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Alper Şener salgının nerede nasıl yıkım yapacağının tahmin edilebileceğini söyledi. Şener açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Salgın, deprem gibi değildir. Şiddetini, nerede ve nasıl yıkım yapacağını tahmin edebilirsiniz!”
İKİ TRAJİK ÖRNEK;
1.ABD’de salgın ile mücadele hep başkanlık seçiminin gölgesinde kaldı. Hatta öyle ki maske takma zorunluluğu ve önlemler sadece 28 eyalette vardı. Sonuç, önlenemeyen vaka ve ölümler… Artık sağlık çalışanı olmayan CPR ( acil ilk müdahale) bilen kişiler göreve çağırılıyor. Mobil morglar ve defin için aranan gönüllüler de cabası.
2.İsveç’de baştan beri ‘sürü bağışıklığı’ ve ‘özgürlük’ ile hiç kısıtlama yapmadı. Toplam ölüm sayısı komşularının toplamından fazla. Hasta sayısı giderek artıyor, yani sürü bağışıklığı tutmadı. Ülkede artık vatandaş kendi yasağını ilan etmiş ve işin başındaki kişi şaşkınım, böyle olmaması gerekir diyor!”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST