“Sanat ancak alıcısının olduğu yerde gelişir” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

“Sanat ancak alıcısının olduğu yerde gelişir” (videolu haber)

Sanatsever Galeri’de geçtiğimiz gün ‘Yeni Yıl Özgün Tebrik Kartları Sergisi’ açıldı. Pek çok farklı sanatçının katıldığı sergi 15 Ocağa kadar sanatseverlerle buluşacak.
Geçtiğimiz gün Sanatsever Galeri’de pek çok farklı sanatçının katılımıyla ‘Yeni Yıl Özgün Tebrik Kartları Sergisi’ açıldı. Sergi açılışında konuşma yapan ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi üyesi Doç. Dr. Umut Germeç, “Yeni yıl öncesi 80’lerden önce bütün meydanlar kartpostallarla donatılırdı. Rengarenk olurdu.

Tabii onlar sevdiklerimize yazılıp, çizilip gönderilirdi. Yılbaşı kutlaması bu şekilde yapılırdı. Bizim sergimiz, bu yanıyla biraz nostalji barındırıyor. Ama bu serginin önem ve amacını üç başlıkta toparlayabiliriz. Birincisi tabii ki siz sanatseverlerle, sanatçı arkadaşlarla yılbaşı öncesi buluşmak. Yeni yılınızı kutlamak. İkincisiyse çok önemli. Burada gördüğünüz işler kesinlikle birer kartpostal değil.

Bunların hepsi orijinal, sanatçıların elinden çıkmış, ıslak imzalarını barındıran işler. Matbaada basılmış işler değil. Bunları, buradan alıp çerçeveye soktuğumuzda ederleri binlerle ifade edilebilir. Biz burada çok sembolik bir fiyat koyduk. Bunun sebebi de sanatseverlerin orijinal eser almalarını istemelerimiz. Böyle bir alışkanlık edinsinler diye yaptık. Sanat ancak alıcısının olduğu yerde gelişir. Sanatçı da doğal olarak o kentte barınır, sanatını sürdürür. Sanatın kaçınılmaz bir önemi vardır.” İfadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST