Sanayide ikinci el hareketliliği

KALEM Farkıyla...

Sanayide ikinci el hareketliliği

Pandemi döneminde birçok meslek kolu olumsuz yönde etkilendi. Bunların başında küçük esnaf geliyor. Sanayi sitesindeki bazı iş kollarında son aylarda durgunluk yaşanırken bazılarında yoğunluk sürüyor. Bu da ikinci el otomobil piyasasının hareketlenmesinden kaynaklanıyor.

Sanayi sektöründe hizmet veren küçük işletmeler pandemi döneminde biraz aksaklık olsa da hizmet vermeye devam etti. Küçük Sanayi Sitesi’ndeki esnaflar, bazı iş kollarında son iki aydır bir durgunluk yaşandığını, bazılarında ise yoğunluğun devam ettiğini söylüyor. Sıfır otomobil üreten şirketler araç üretimini azaltınca ikinci el otomobil fiyatları sıfır araçların fiyatlarına yaklaştı. Vatandaşlar yeni otomobil almak yerine kullandıkları araçların bakımlarını yaptırmaya başladı. Hal böyle olunca sanayide ikinci el otomobil tamiri ve bakımı yapan işletmeler krizden daha az etkilendi.

“BİRKAÇ AYDIR İŞLERİMİZ DURGUN”
1982 yılından beri Küçük Sanayi Sitesi’nde tornacılık yapan Adnan Mecu, insanlar bu aralar toplum içine girmeye çekindikleri için işlerinde birkaç aydır durgunluk yaşandığını belirtti. Mecu açıklamasının devamında, “Ben sanayide tornacılık yapıyorum. Bizler birçok iş koluna iş yaptığımız için çok çalışmak zorundayız. Tamirat yönünden bizlere çok iş düşüyor. Bugüne kadar işlerimiz biraz hareketliydi, ama yaklaşık iki aydır işlerimizde bir durgunluk yaşanmaya başladı. Genel olarak bakacak olursak, vatandaşlar araçlarına mecburen kullanmak zorunda oldukları için sadece tamircilerde bir hareketlilik var. Diğer iş kollarında biraz sıkıntı var. Pandemi döneminde bende kredi çektim ve ilk taksidini biraz zorlansam da ödeyebildim. Bu salgın sadece ülkemizde değil bütün dünyada. Umutluyuz, hükümet elinden geleni yapıyor ama küçük esnafın biraz daha desteklenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BOŞ KALMIYORUZ AMA ÇOK İŞ DE OLMUYOR”
Sanayi Sitesi’nde 36 yıldır kaportacılık yapan Muammer Durmuş ise, pandemi sürecinde pek boş kalmadıklarını ama geçmişe göre işlerinin azaldığını belirterek, “Bu aralar işlerimiz biraz durgun geçiyor. Bazen bir hafta yoğun çalışıyoruz bazen de günlerce iş olmuyor. Boş kalmıyoruz ama çok iş de olmuyor. Pandemiden önce işlerimiz çok daha hareketliydi. İş yerimde dört ya da beş kişi çalışıyoruz onun için ben pandemi kredisi çekmedim” dedi.

“PANDEMİ SÜRECİNDE İŞLERİMİZ YOĞUNLAŞTI”
Sanayide otomobiller için, kaporta, boya, elektrik ve mekanik üzerine hizmet veren işletmesi olan Hasan Koparal, pandemi sürecinde ikinci el otomobil piyasasının hareketlenmesinden dolayı işlerinin çok yoğunlaştığını belirtti. Koparal açıklamalarının devamında, “ Bu süreçte yeni araçların fiyatları birden yükselince, ikinci el piyasasında büyük bir hareketlilik başladı. Vatandaşlar çok kullanmadıkları araçlarının yazlık, kışlık ve muayenelerini yaptırmak için harekete geçince bizim işlerimiz yoğunlaştı. Sanayide bu günlerde bazı iş kollarında hareketlilik yaşanırken bazı esnaf arkadaşların işlerinde bir durgunluk yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST