“Savunmanın yanındayız”

KALEM Farkıyla...

“Savunmanın yanındayız”

“Savunmanın yanındayız”

Çanakkale Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği çoklu baro yapılanmasına karşı eleştirilerde bulunarak, “Savunmanın yanındayız” dedi.

ÇYDD Çanakkale Şubesi çoklu baro yapılanmasına tepki göstererek savunmanın yanında oldukları ifade etti. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ve çoklu baro yapılanmasına yol açacak olan yasa tasarısına karşıyız. Bu tasarıya karşı olan başta barolarımız olmak üzere ülkemizin tüm demokratik kuruluşlarının yanındayız.Barolar, sıradan meslek kuruluşları değildir; barolar ve avukatlar hukukun kurucu unsuru olan savunmayı temsil eder. Barolar ve avukatlar, kamusal yaşamın başladığı ilk dönemlerden itibaren başta devlet erki olmak üzere tüm otoritelere karşı halkın hak arama hakkının güvencesi ve savunucusudur. Barolar, hak arama özgürlüğünün, adil yargılanma hakkının, hukuki güvenlik ilkesinin, hukuk devletinin ve bu kavramların toplamının sonucu olan demokrasinin temel öznesidir. Baroların bölünmesi, baroların demokratik baskı unsuru olma gücünün zayıflatılmasına, baroların etkisizleştirilmesine ve sonuçta demokratik toplum yaşamından önemli bir geriye gidişe neden olacaktır. Baroların bölünmesi, avukatlık mesleğinin baroya göre dönüştürülmesine ve şekillenmesine; yurttaşların tercih ettiği avukatın üyesi olduğu baroya göre ayrıma, adaletsizliğe uğramasına neden olabilecek tehlikeli bir adımdır. Baroların bölünmesi, baroya göre yargılama yapılması ve baroya göre karar verilebilmesinin önünü açar. Baroların bölünmesi, mesleki sorumluluk ve yurttaşlık bilinci yerine siyasi görüş, mezhep, etnik kökene dayalı meslek örgütlenmesinin önünü açacaktır ve tüm bu sonuçlarıyla ülkemizde zaten çok ciddi yaralar almış olan hukuk devleti ilkesinde geri dönülemez yıkımlar yaratacaktır. Baroların bölünmesi, sadece hukukçuların, baroların ve avukatların sorunu değildir; tehlike ve sorun tüm toplumu birinci dereceden ilgilendirmektedir. Hukuk devleti, herkesin ve her şeyin tek ve yegane güvencesidir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, savunmanın ve halkın avukatlarının sonuna kadar yanındadır”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST