SEDDÜLBAHİR KALESİ VE GELİBOLU-ECEABAT DEVLET YOLU AÇILDI(Video)

KALEM Farkıyla...

SEDDÜLBAHİR KALESİ VE GELİBOLU-ECEABAT DEVLET YOLU AÇILDI(Video)

SEDDÜLBAHİR KALESİ VE GELİBOLU-ECEABAT DEVLET YOLU AÇILDI(Video)

“Buradaki manevi havayı teneffüs etmek gerek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Seddülbahir Kalesi ve Gelibolu – Eceabat Devlet Yolu Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; ‘’ Yaşadığımız her sıkıntıda Çanakkale ruhunu hatırlıyor oradan aldığımız feyiz ile mücadelemizi yürütüyoruz, Geçmişini bilmeyenin geleceğini kuramayacağı gerçeğinden hareketle, evlatlarımızın Çanakkale Zaferini kazandığımız yerleri mutlaka görmeleri, buradaki manevi havayı teneffüs etmeleri gerektiğine inanıyorum, Çanakkale Zaferi milletimize önce milli mücadelemizi verme ve başarıya ulaştırma, ardından bu topraklardaki son devletimiz cumhuriyetimizi kurma şevkini aşılamıştır, Çanakkale’nin Avrupa yakasında tarihi yarım adaya ulaşımı kolaylaştıracak 47 buçuk kilometrelik bu projenin tamamlanan 32 kilometrelik kısmını bugün ulaşıma açıyoruz’’ ifadelerinde bulundu.

Proje ile daha önce tek yol olarak hizmet veren yolun bölünmüş yol standardına yükseltildiğini ve Havsa – Uzunköprü – Keşan –Gelibolu – Eceabat – Çanakkale koridorunun tamamlanmasının amaçlanıyor. Proje ile mevcut güzergahta 900 metre kısalırken, seyahat süresi 45 dakikadan 25 dakikaya düştü. Gelibolu-Eceabat Yolu ile zamandan 126 milyon TL, akaryakıttan 35 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 161 milyon TL tasarruf edilecek. Karbon emisyonu ise 4 bin 432 ton azaltılacak.


İlknur Çakır

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST