Şeftali ve kirazda verim yüzde 40 düştü (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Şeftali ve kirazda verim yüzde 40 düştü (videolu haber)

Çanakkale’nin Lapseki ilçesi ve civar köylerinde yetiştirilen şeftali ve kiraz bölgenin yüzde 80’e yakın ihtiyacını karşılıyor. Üretici çiftçiler bu yıl hava şartlarından dolayı meyve rekoltesinin yüzde 40 daha düşük olduğunu söylüyor.

Lapseki ve civarında en çok şeftali ve kiraz üreticiliği yapılıyor. Bu üretim bölgenin büyük ihtiyacını karşılarken ürünlerin çoğu ihraç ediliyor. Çiftçiler bu yıl meyveler çiçekte iken hava şartlarından dolayı fidanların olumsuz yönde etkilendiğini ve rekoltenin geçen yıla göre yüzde 40 düşük olacağını belirtiyor.

Pandemiden dolayı Avrupa’da üretimin aksadığını bunun da talebi artırdığını söyleyen kiraz üreticisi Ali Koltuk, Lapseki ve civarında yetişen meyvelerin bölgenin ihtiyacını yüzde 80 oranında karşıladığını belirterek şu ifadeleri kullandı, “Ben 40 yıldır meyve üreticiliği yapmaktayım. Meyveciliğin son durumuna değinecek olursam, bu iş artık başıboş bir şekilde devam ediyor. Sebebine gelecek olursak bir planlama yapılmıyor. Lapseki’nin kirazı ve şeftalisi kalitesi ile kendini ispatlamıştır. Ama girdilerin pahalı olması ve iklim şartları dolayısıyla ilçemizde ve tüm Türkiye’de geçtiğimiz yıllara göre meyve rekoltesinin düzenli olarak düştüğü görülmekte. Şu anda tüm ülkede meyve turumu yüzde 40 ile yüzde 50 arası düşük görünüyor. Buda talebi artıracak ve fiyatlar yükselecektir. Pandemi dolayısıyla Avrupa ülkelerinde üretim çok aksadı. Meyve üretimi olmayınca Türkiye’den meyve ihracatı talebinde bu yıl çok artış olacaktır. Bizim ürettiğimiz meyveler dış pazara giderse çiftçi memnun olur. Bu kadar ürünü bizim iç piyasada tüketmemiz mümkün değil.”

“ŞEFTALİ VE KİRAZIN KİLO MALİYETİ 3 LİRAYI BULUYOR”
Ürettikleri meyvenin maliyet konusuna da değinen Koltuk, “Girdiler ile birlikte, budama, ilaçlama, teklemesi, plastik kasasına kadar, bütün masraflarımızı üst üste koyduğumuzda, bir kilo şeftalinin maliyeti iki buçuk ya da üç lirayı buluyor. Verim bu yıl yüzde 50 civarı olduğu için birazda işimiz seneye kaldı. Biz üreticiler olarak halkımızın meyve ihtiyacını karşılayabilmek için devletimizden bize destek olmasını diliyoruz” dedi.


Şeftali üreticisi Ziraat Mühendisi Mehmet Bilgin ise girdi fiyatlarının yüksek olduğunu ve desteklemenin yetersiz olduğunu belirterek, “Bölgemizde en çok şeftali, kiraz ve erik yetiştiriciliği yapılıyor. Bu yıl çiftçimizin durumu malum, girdi fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı biraz sıkıntılı. Gübreye yüzde 50 gibi bir zam yapıldı. Keza mazotun durumu ortada ve ilaç fiyatları çok yüksek, bu girdilerin tamamı maliyeti artırıyor dolayısıyla devletin desteği bunu karşılamıyor. Umarım bu yıl ürün fiyatları yüksek olur ve çiftçilerimiz emeğini karşılar. Bu aralar kiraz çıkmaya başladı ve şeftalinin de bir ay sonra ilk hasadı başlayacak. Bir önceki yıla göre şeftali rekoltesi bu yıl daha az olacak. Ama piyasa da şöyle bir durum vardır, ürün az olursa bu fiyata artı olarak yansıyor. Ürünü yetiştiriyorsun, ona gözün gibi adeta çocuğun gibi bakıyorsun tabi ki bu da istediğin fiyat yapmazsa bir sıkıntı oluşuyor. Her ne olursa olsun ben bu yılın güzel olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“BÖLGEDEKİ TEK CİHAZ”
Açıklamalarının devamında, tarımı destekleyen kuruluşlar da olduğunu belirten Bilgin, Lapseki İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından bu yıl dijital toprak analiz cihazı edinildiğini belirterek, “Bu cihazdan başka ilçelerde ve bölgede olmayan cihaz. Bunun şöyle bir önemi var. Özellikle gübreleme dönemlerinde çiftçiler bu cihaz ile analiz yaptırdıkları zaman, nasıl ve ne kadar gübreleme yapacağını öğrenmiş oluyor ev bu da üreticinin maliyetini düşürüyor. Ben bu cihazı aldıkları için ilçe tarım müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“SOĞUK HAVA DEPOMUZ YOK”
Bilgin sözlerinin sonunda, “İlçemizde kaliteli meyve üretimi yapıyoruz ama bir soğuk hava depomuz yok. Belediye tarafından bir an önce soğuk hava deposu yapılması gerekiyor. Umurbey’de ve Çardak’ta var ama ilçe merkezimizde yok bu da çiftçimizi zor durumda bırakıyor” dedi.

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST