Şeftalide pandemi bereketi (Video Haber)

KALEM Farkıyla...

Şeftalide pandemi bereketi (Video Haber)

Lapseki’nin Umurbey Beldesi’nde yetiştirilen şeftaliler yurt dışına ihraç ediliyor. Bu yıl talebin çok olması ve fiyatların yüksekliği üreticilerin yüzünü güldürüyor.

Çanakkale bölgesinde şeftali üretiminde önemli bir yere sahip olan Lapseki’nin Umurbey Beldesi’nde bu yıl şeftali üreticisinin yüzü gülüyor. Son yılların en yüksek fiyat seviyesinde olan şeftali iç piyasa ve yurt dışına ihraç ediliyor. Umurbey’de meyve üreticiliği hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Dr. Erdal Doğan, “Bu yıl hem kirazda hem de şeftali üretiminde çiftçinin yüzünün güldüğünü belirtti. Doğan açıklamasında şunları söyledi, “Umurbey üzerinde, tabii bütün dünyanın yaşadığı pandemi sürecinde gıdanın çok önemli olduğu ortaya çıktı. Yaş meyve ve sebzede de aynı hareketlilik devam ediyor. Kirazda çok iyi bir sezon başladı. Kilosu 30 liraya kadar üreticiden aldılar. 1 kilo kirazın buradan İstanbul’a gitmesi 4 TL, ama her sezon böyle olmayacağı için bir çözüm bulmak lazım. Kiraz bu yıl Umurbey bölgesindeki meyvelerin zararsız olması, dolu vurmaması ile çok talep gördü. Hepsi de peşin paraya satıldı. Şeftali özellikle ihracatçıların gelmesi ile yurt dışına peşin paraya döndü. Üretici getiriyor, TIR’a veriyor, ihracatçı parayı veriyor. Böyle olunca çok güzel paralar kazanıldı, çünkü maliyetler çok düştü. Taşıma maliyeti, kasa maliyeti bunlar çok çok azalmış oldu. Bu her yıl böyle sürecek diye bir şey yok. Bu dönem pandemi Umurbey için ilaç oldu. İnşallah diğer memleketimizin diğer bölgesi için de aynı olmuştur. Biz Umurbey Belediyesi olarak onla buzhanemizde yardımcı oluyoruz. Diğer hizmetlerde mümkün olduğunda ara maliyetleri azaltabilmek için her türlü desteği veriyoruz. Mümkün olduğunda bu ara maliyetleri düşürmek lazım. Bunun için de ulusal politikalar lazım. Yerelde lokal çözümleri, kooperatif çözümleri bir yere kadar ulusal anlamda çözmemiz gerek. Bu yıl ürünler fazla, hem satışı güzel hem de para kazanıyorlar.

Üreticiler ise, bu yıl toptan şeftali fiyatlarının 4,5 ile 6 lira arasında olduğunu, bunun da son yılların en iyi fiyatlar seviyesinde olduğunu söylüyor. Çiftçiler ayrıca, yurt dışı talebinin çok olmasını, diğer ülkelerdeki üreticilerin pandemi dolayısıyla üretim yapamadıklarına bağlıyor.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST