Şehitliklerde koronavirüs sessizliği

KALEM Farkıyla...

Şehitliklerde koronavirüs sessizliği

Şehitliklerde koronavirüs sessizliği

Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği şehitlikler, pandemi ile mücadele kapsamında turlar iptal edilince sessizliğe gömüldü.

Koronavirüs salgını nedeni ile şehitliklere olan turlar da sona erdi. Her yıl, özellikle 18 Mart tarihinden temmuz ayının sonlarına kadar, Gelibolu Yarımadası’nda bulunan şehitlikleri ve müzeleri binlerce kişi ziyaret ediyordu. Şehitlikler ve abide ziyarete açık olmasına rağmen, 2,5 aydır sadece özel aracıyla gelenler oluyor. Onların sayısı da bir elin parmaklarını geçmiyor. Alçıtepe Köyü’ne gelen ziyaretçilere hediyelik eşya satan yerler bu yıl hiç açılmadı. Köyde yaşayan vatandaşlar, koronavirüs salgınından en çok lokantaların ve hediyelik eşya satan yerlerin etkilendiğini ve bunun da ekonomik yönden çok sıkıntı yarattığını söylüyor.
ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ
Köy sakinlerinden Selahattin Çakır köyde günlerin çok sakin ve ıssız geçtiğini belirterek, “Her yıl köyümüz bu zamanlarda çok hareketli olurdu ama bu virüs salgınından dolayı bu günlerde ıssız ve sakin günler geçiriyoruz. Ziyaretçiler gelmediği için ekonomik yönden köyümüzde çok sıkıntılı günler yaşıyoruz” dedi. Alçıtepe Köyü’nde küçük bir dükkan işlettiğini ve korona virüsü salgını ortaya çıkınca ilk olarak iş yerini kapattığını söyleyen Cevdet Kıy, “Baktım koronavirüsü geliyor hemen mekanı kapattım. Geçici olarak değil ruhsatının iptali için de başvuruda bulundum. Zaten çok para kazanamıyordum. Buraya gelen yabancılar para bırakıyordu. Kahvehaneler lokantalar hep kapandı, hediyelik eşya satan yerler hiç açılmadı. Bu yaz nasıl geçecek bilemiyoruz. Anlayacağınız önümüzü göremiyoruz” ifadelerini kullandı.
Çanakkale Şehitlik Abidesi de ziyarete açık ama bunu çoğu vatandaş bilmiyor. Görevliler, sadece özel araçlarla günde birkaç kişinin geldiğini söylüyor.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST