Semizoğlu, “Çanakkale ekonomisi 60 milyon TL’den mahrum kalıyor”

KALEM Farkıyla...

Semizoğlu, “Çanakkale ekonomisi 60 milyon TL’den mahrum kalıyor”

Semizoğlu, “Çanakkale ekonomisi 60 milyon TL’den mahrum kalıyor”

ÇTSO Ekim ayı olağan toplantısında konuşan ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu ÇOMÜ’nün en kısa zamanda eğitim öğretime kaldığı yerden başlamasını temenni ettiklerini belirterek, “Çanakkale’nin en büyük fabrikası ÇOMÜ’nün eğitime kapalı olması en basit hesap ile Çanakkale merkez için 45 bin civarında öğrenci aylık 60 milyon Türk Lirası’nın Çanakkale’ye girmemesine sebep oluyor.Yani herkes bir ekmek yese 45 bin ekmek yapar.Yaklaşık bin, bin 500 harcadıklarını düşünürsek Çanakkale merkez ekonomisi yaklaşık 60 milyondan mahrum kalıyor” dedi.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ekim ayı olağan Meclis toplantısı koronavirüs tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle yapıldı. Toplantı Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya’nın konuşması ile başladı. Çetinkaya yaptığı açıklamada, “Küresel salgın haline gelen koronavirüs dünyada olduğu gibi bizlerinde iş hayatında yeni alışkanlıklar edinmemize ve farklı tedbirler almamıza sebep oldu. Aşı için yapılan çalışmalar umut verici ancak sonuçlarını görmeden şimdiden öngörüde bulunmak ve tedbirsiz davranmak çok yanlış olacaktır. Türkiye’nin üretim verilerinin pozitif yönde arttığını harcanan elektrik kapasite kullanım verileri bizlere gösteriyor, ancak bununla birlikte üretim maliyetlerindeki artışlar ve satışlarda yaşanan düşüşler iş insanlarımızı zor durumda bırakıyor. İş dünyası olarak beklentimiz, kasım ve aralık aylarından itibaren başlayacak olan vergisel yükümlülüklerin ve kredi ödemelerinin faizsiz olarak en az 6 ay ertelenmesidir.

TEMENNİMİZ EĞİTİM ÖĞRETİME EN ÜST DÜZEYDE TEDBİR ALINARAK BAŞLANMASIDIR
Yüksek Öğretim Kurumlarının yurt genelinde uzaktan eğitim kararı almasıyla birlikte, ilimiz ekonomisi için özellikle sonbahar ve ilkbahar arasındaki durgun dönemde önemli bir hareketlilik yaratan öğrencilerinin ilk dönemde gelmeyecek olmaları birçok sektörümüzü zor durumda bırakmıştır. Temennimiz sağlık tedbirlerinin en üst düzeyde alınarak eğitim ve öğretime en kısa sürede başlanmasıdır” ifadelerini kullandı.

BU SÜRECİ ATLATABİLECEĞİMİZE İNANIYORUM
Ardından konuşan ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu ise ÇOMÜ’de eğitim öğretimin online olarak devam etmesi ile ilgili şunları söyledi, “Çanakkale’nin en büyük fabrikası ÇOMÜ’nün eğitime kapalı olması en basit hesap ile Çanakkale merkez için 45 bin civarında öğrenci aylık 60 milyon Türk Lirası’nın Çanakkale’ye girmemesine sebep oluyor.Yani herkes bir ekmek yese 45 bin ekmek yapar.Yaklaşık bin, bin 500 harcadıklarını düşünürsek Çanakkale merkez ekonomisi yaklaşık 60 milyondan mahrum kalıyor. Bizim işimiz dua ile bu işleri çözmek değil ama pandemi de kimsenin beklemediği bir musibet. Kimsenin bununla ilgili bir B planı da yok C planı da. Dünya lideri diye bildiğimiz Amerika’nın Başkanı da koronavirüs oldu ve hastanede yattı, tedavi gördü. Onun için ancak işlerimize daha çok sarılıp, verimliliğimizi arttırarak bu süreci atlatabileceğimize inanıyorum

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST