Sempozyumda tepki çeken sözler

KALEM Farkıyla...

Sempozyumda tepki çeken sözler

Sempozyumda tepki çeken sözler

Mecazdan Hakikaten Aşk Sempozyumu açılışı zoom üzerinden gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Descartes’in dünyaca ünlü sözlerini değiştirerek kullanması ise tepki çekti.
Aşk konulu teori ve pratik temelli disiplinlerarası çalışmaların konuşulduğu sempozyum; Çanakkale Valiliği, ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi, Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü işbirliği ile çevirim içi olarak düzenlendi. Sempozyumun açılışına Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nimetullah Akın’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve ilgili kişi katılım gösterdi. Açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyumda konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise Descartes’in “düşünüyorum öyleyse varım” sözlerini değiştirip kullanması tepki çekti.

Tarhan, “Düşünüyorum öyleyse varım sözlerinin yerini artık “inanıyorum o halde varım” almıştır. Çünkü inanç varlığın temelidir. İnsan bir şeye inandığı zaman inandığı şeyi alışkanlık haline getirir ve bir zaman sonra inancı kişiliği haline gelir. Bu çalışmalarla; hakikati – özü koruyarak, şekillere takılmadan manevi değerleri anlatmamız ve geleceğe taşımamız gerekiyor. İşte buna irfan diyoruz. İlim ile irfanı birleştirmemiz gerekiyor. Akıl ile kalbi birleştirmemiz bizi hakikate ulaştırır. Hakikat ise hikmete ulaştırır. En çok neyi konuşuyorsanız, sizin için en önemlisi odur. Bu sebeple aşk konuşmak çok önemli. Aşk konusu bir deniz, hakikatin aranıp bulunması için sonsuz bir deniz. Bu noktada deniz kadar engin bir konuyu konuşuyor olacağız. Bu bağlamda etkinliği düzenleyen ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST