Sendikalar, hadsiz sözleri yargıya taşıyor

KALEM Farkıyla...

Sendikalar, hadsiz sözleri yargıya taşıyor

Sendikalar, hadsiz sözleri yargıya taşıyor

Çanakkale’deki pek çok sendika, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden Mustafa Demirkan isimli imamın hadsiz sözleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Birleşik Kamu İş Çanakkale İl Başkanlığı, Büro-İş Sendikası Çanakkale Temsilciliği, Eğitim-İş Çanakkale Şubesi, Tüm Yerel Sen Çanakkale Temsilciliği, Tarım Orman İş Çanakkale Temsilciliği, Tapu Çevre Yol İş Çanakkale Temsilciliği, Enerji İş Çanakkale Temsilciliği, Genel Sağlık İş Çanakkale Temsilciliği, Atatürkçü Düşünce Derneği Çanakkale Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çanakkale Şubesi, Tesud Çanakkale Şubesi, Temad Çanakkale Şubesi, Emekli Endüstri Meslek Liseliler Derneği, Çanakkale Güçbirliği Platformu Derneği, Ata’ya hakareti yargıya taşıyor.
Konuyla ilgili yapılan ortak açıklamada şöyle dendi: “AKP’nin tarikatlarla düzenlediği siyasi şov eşliğinde camiye çevrilen Ayasofya’nın engin kubbesi, yine ve yeniden nankör sözlerle kirletilmiştir. Camiye çevrildiği gün Diyanet İşleri Başkanı’nın büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e dil uzatmasının ardından bu kez bir başka imam, onun açtığı yoldan gitmiş ve aynı nankörlüğü sürdürmüştür. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Ayasofya’daki 29 Mayıs’taki hafızlık konulu programda Mustafa Demirkan adlı imamın ülkemizin kurucusu Atatürk’e lanet okuması toplumda adeta infial yaratmıştır. Utanmaz imam, “Öyle bir zaman geldi ki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir…” diyerek içindeki Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığını kusmuş, buna da dini alet etmiştir.”

“Atatürk’e hakaret etmek bu imam ve bunun gibilerin genlerinde olan ortaçağcı karanlık zihniyetin dışa yansımasıdır. Aydınlanmaya, akla, bilime, laikliğe karşı olan bu akıl bu toprakların gördüğü en ileri hamleyi yapan kurucu iradeye saldırmayı görev edinmişlerdir. Dün bunu cemaat evlerinde gizli kapaklı sohbetlerde bugün ise kendilerine açılmış olan alan sayesinde muktedir olarak kamusal alanda aleni bir şekilde yapmaktadırlar. Ama unutulmasın ki bu ülkenin aydınları, ilericileri dün olduğu gibi bugün de susmayacak.”

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST