Şener soruları yanıtladı

KALEM Farkıyla...

Şener soruları yanıtladı

Şener soruları yanıtladı

Prof. Dr. Alper Şener Covid Günlükleri yazısı dizisinde gelen soruları yanıtladı.
ÇOMÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Miktobiyoloji Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Alper Şener Covid 19 isimli yazısı dizisinde bu kez gelen soruları yanıtladı. Şener’in sorulan sorulara cevapları ise şu şekilde;
1.Çin bu işi nasıl çözdü?
ÇOK sıkı tedbirler ile, hatta pozitif kişilere gerekli durumda ev hapsi ile. Tartışılır ama özgürlük mü? Salgın kontrolü mü? diye bir an bile düşünmedi.
2.İlaçların hepsi etkisiz mi?
Çalışmalarda ağırlıkla bakılan konu- ölümü önleme+solunum cihazına bağlanma+hastanede yatış süresi olduğu için beklenen etki yok, ama bu tamamen etkisiz demek değil. Zaten istenilen TEDAVİ EDİCİ etki çoğu viral hastalıkta çok zor elde ediyoruz.
3.Hidroksiklorokin kullanımı neden hala devam ediyor?
Aslında sadece bizde değil, tüm dünyada devam ediyor ( teknik olarak) – çalışmalar içinde… Bizde ise rutin öneri var( Rehberde)…Bence kullanım zamanı ve hasta grubu kısıtlanmalı- erken dönem değil; tedavide sitokin fırtınası dediğimiz geç evrede etkisi olabilir…
4.Tekrar hastalananlar da tablo nasıl ilerliyor? Bu hastalığı geçirmek ile korunma sağlanmıyor mu?
Genelde ağır seyrediyor. Bağışık yanıttan çok burada ACE-2 reseptör duyarlılığı ve karşılaşılan virüs yükü ile ilişkisi TARTIŞMA konusu… Her oluşan antikor koruma potansiyeline sahip değildir…
5.Kalıcı hasar bırakıyor mu?
Evet. Akciğerde ve kalpte sertleşme(fibrozis) en sık bildirilen olası kalıcı hasarlar…
6.Aşı yeterince koruma sağlayacak mı?
Grip aşısındaki koruyucu antikor oluşturma potansiyelinin üstüne çıkacağını SANIYORUM. Çünkü bu etkiyi arttırmaya yönelik yeni yöntemler deneniyor. Ama zayıflatılmış virüs aşılarında ( Çin ve Rus) mucizevi sonuç beklememek lazım… Bunlarda koruyuculuk yüzde 60’ın üstüne çıkmayacaktır. Şimdilik en iyi strateji virüsü almamak”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST