Şener,’Bağışıklık kazanmak ya da virüsün mutasyon ile zayıflaması’

KALEM Farkıyla...

Şener,’Bağışıklık kazanmak ya da virüsün mutasyon ile zayıflaması’

Şener,’Bağışıklık kazanmak ya da virüsün mutasyon ile zayıflaması’

ÇOMÜ Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Üyesi Doc. Dr. Alper Şener koronavirüs salgınının nasıl bitebileceği konusunda yaptığı açıklama, “Salgının bitmesi de çok kişinin hastalığı geçirerek bağışıklık kazanmasına bağlı ya da virüsün mutasyon ile zayıflamasına” dedi.
ÇOMÜ Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Üyesi Doc. Dr. Alper Şener ‘Covid 19 Günlükleri’ isimli yazı dizisine sosyal medya hesabından devam ediyor. Şener son yazısında koronavirüs salgınının ne zaman ve nasıl bitebileceği ile ilgili açıklamada bulundu. Alper Şener İspanyol gribinden örnek vererek şunları söyledi, “Meşhur İspanyol gribi ( H1 N1); 2 yıl sürdü ve 3 dalga halinde görüldü. Toplam 500milyon kişi enfekte oldu, 50-100milyon ölüm görüldü ve 100 yıldır hala aramızda. Aslında gözden kaçan bir şey belki ama etkisinin kaybolmasında ve uzun süre sessiz kalmasında ( 2000’li yıllara kadar) 1957 H2N2’nin ortaya çıkmasının büyük etkisi olabilir. Salgınların bitmesi için aslında toplumun çoğunun enfekte olarak veya bir aşı bağışıklık kazanması gerekiyor. Basit bir hesap ile bu 2.5-5 milyar insan demektir. Aşı için ise adaylar arasında rüştünü ispatlamış bir aday hala yok. Salgını ilk dalgasında enfekte birey sayısı fazla olanların İtalya ve İspanya gibi sonraki dalgaları daha az hasta sayısı ile atlatmaları çok olasıdır… Bunları ABD ve Rusya izleyecektir”

BİR KISIR DÖNGÜ VAR
İşin virüs kısmının çok daha karışık olduğunu belirten Şener sözlerine şöyle devam etti, “Hala enfektif dozunu bilmediğimiz, doğal şartlar dışında nasıl davrandığını tartıştığımız bir virüs bu… Korona ailesinin aslında 7 tipi insanda enfeksiyon yapıyor; bunlardan 4’ü çok yaygın görülür ve nerdeyse kışın gördüğünüz soğuk algınlıklarının yüzde 30’undan sorumludur. Kulağa hoş geliyor, ama o zaman en azından bazılarımız buna bağışık olmamalı mı? İşte anahtar cevap orada… Türkiye gibi ülkelerde ölüm sayısının az olması ve daha hafif olgular (entübe hasta sayısı azlığı) çapraz bağışık korunmadan kaynaklanıyor olabilir. Virüsün mutasyon (değişim) potansiyeli çok yüksek gibi duruyor. Bu her zaman kötüye yorumlanmamalı… SARS’ın (diğer bir korona virüsü) birden ortadan kaybolmasını bu mutasyonlar sağladı. Diğer taraftan da bu mutasyon kapasitesi aşı geliştirmeyi zorlaştırıyor… Bir diğer zorluk ise tekrarlayan Covid 19 enfeksiyonları (pozitif) sebebi bu olabilir. Çocukluk yaş grubunun bu enfeksiyonu hafif atlatması bir avantaj. Okullar açıldığında enfeksiyon zincirini kıracak kadar çok kişinin bağışıklık kazanması çok olası görünüyor… Yani bir kısır döngü var aslında salgının bitmesi de çok kişinin hastalığı geçirerek bağışıklık kazanmasına bağlı ya da virüsün mutasyon ile zayıflamasına. Tüm dünyada bu pandeminin kontrol altına almanın yolu aranıyor. Şimdilik yüzde 50 bilimsel yüzde 50 sosyal ve politik etkenler bunun doğru şekilde bitiş yolunu belirleyecek gibi duruyor…2m mesafe+ maske+ el hijyeni”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST