Şengün: “Anahtar kelimeler ile kişilerin CV’lerini dolduruyoruz”

KALEM Farkıyla...

Şengün: “Anahtar kelimeler ile kişilerin CV’lerini dolduruyoruz”

Şengün: “Anahtar kelimeler ile kişilerin CV’lerini dolduruyoruz”

İş ararken hepimiz öz geçmişimizi kurumlara, firmalara göndermişizdir ya da hala gönderiyoruzdur. Peki bu öz geçmişimizi hazırlarken gerçekten doğru ve etkili bir CV mi hazırlıyoruz? İş ararken, ya da mülakata çağırıldığımızda kendimizi işe kabul ettirmek için gereken püf noktalardan haberimiz var mı? İŞKUR bünyesinde faaliyet gösteren İş Kulübü Eğitimleri işte bu noktada kişilerin kendilerini daha iyi tanıyarak, yetenek ve becerilerini daha iyi analiz ederek iş bulmalarında kolaylık sağlıyor. İŞKUR İş Kulübü Eğitimi Liderlerinden Sibel Şengün projenin faaliyetleri hakkında gazetemize önemli bilgiler verdi.


İŞKUR bünyesinde faaliyet gösteren İş Kulübü Eğitimleri başvuran kişilerin nitel ve nicel özelliklerine göre eğitim veriyor. İş Kulübü Eğitimi Liderlerinden Sibel Şengün projenin detaylarını bizlerle paylaştı.
İş Kulübü eğitimlerini kimlere veriyorsunuz?
Özel politika gerektiren gruplarla çalışıyoruz biz aslında. Bunların içerisinde uzun süreli işsizler de oluyor. Bunu daha ayrıntıya indirecek olursak mesela kadınlar… Yalnızca kadınlar ile çalışabiliriz. Şiddet önleme merkezinde bulunan kadınlar ile de çalıştık. Ya da ev hanımı, ama bir şekilde iş hayatına atılmak zorunda kalanlar ile. Nereden iş arayacağını bilmiyor, belki iletişim teknikleri konusunda sıkıntısı var. Bizde yalnızca üniversite öğrencisi yok. Engelliler de bizden eğitim alıyor. Hafif zihinsel engelliden tutun da bedensel, fiziksel durumda en az yüzde 40 ve üzerinde engel durumu olan kişiler bize başvurup İş Kulübünden eğitim alabiliyorlar. Eski hükümlüler ile eğitimlerimizi yapıyoruz. Gençler, öğrenciler zaten bu işin içinde olmazsa olmaz.
Yeni mezun gençlere iş bulmaları konusunda nasıl yardımcı oluyorsunuz?
Özellikle yeni mezun olanlar nasıl iş arayacaklarını bilemiyorlar. Okulda da aktif bir durumları yoksa çoğu bazen bunu sıkıntı yaşayabiliyor. Nasıl bir CV hazırlayacağı, mülakat teknikleri veya imaj yönetimi dediğimiz elini kolunu nereye koyacağı, nasıl giyineceği gibi bunlar üzerine eğitimlerimiz oluyor. Çok geniş o özel politika gerektiriyor dediğimiz kadın-çocuk, gençler eski hükümlülerin dışında üniversite öğrencileri vs. diye böyle bir ayrım yapıyoruz. Bir de özel İş Kulübü Eğitim faaliyeti hazırlıyoruz.


ÇERÇEVE BELLİ
Sibel Şengün, “Çerçeve belli… İş arama becerileri, mülakat teknikleri, beden dili ve imaj yönetimi, CV hazırlama. Ayrıntılar gruba göre değişiyor”
Peki kişiler nasıl başvurabilirler İş Kulübü Eğitimlerine?
Sitemizde duyurular bölümünde bunu görebilirler. Buraya gelen danışanlarımıza da bizzat bunun bilgisini veriyoruz. Mesela iş aramaya geldi. İş aramaya gelen gencimize, kadınlarımıza; ‘Bakın böyle böyle bir durum da var. Sizi buraya da yönlendirebiliriz. Buraya hizmet almaya geleni doğrudan İş Kulübünden haberdar ediyoruz. İlla birilerinin bizi sosyal medyadan yakalamasına gerek yok. Buraya gelen vatandaşlarımıza bu bilgiyi veriyoruz. Bunu nasıl yapabileceklerini bir nebze anlatmaya çalışıyoruz.
Nasıl bir yönlendirme içerisine giriyorsunuz peki?
Hangi kanalı kullanacağını kişinin bilmesi gerekiyor. Önce buradan başlanıyor. İş arama kanallarını öğrenmekten yani. Akrabalardan mı? Eş, dost, çevre mi? İŞKUR’a gelip İŞKUR’dan mı bu hizmet alınıyor. Biz diyoruz ki, alternatifleriniz bakın bunlar. İş ararken burayı da kullanabilirsiniz kullanabiliriz. Bunu yaparken de izleyeceğiniz yol; şu şu olabilir. Bunlar size zaman kazandırır. Mülakat sırasında sizin en azından diğerlerinin bir adım önüne geçmenize sebep olabilir. CV örneği internette birçok yerde var, ama İş Kulübünün farkı, o CV’nin içerisinin nasıl doldurulacağı. Anahtar kelimeleri belirlemek.
Nedir o anahtar kelimeler? Biraz açar mısınız?
Diyelim ki çocuk gelişim uzmanı birisi kreşte ya da anaokulunda iş bulmak istiyor. Biz ona diyoruz ki, ‘CV’de hangi kelimeyi kullanırsan o CV o işverenin eline geçtiğinde, “Aa evet bu benim aradığım kişi.” diyebilir’ Ya da mülakata sizi rahatlatmak için sohbet ile başladı. Mülakatta ne demelisiniz ki karşı tarafın ilgisini çekebilin? Dolayısıyla işe, kişiyi aldırabileceğimiz ne varsa; onun niteliklerini yüceltmek, yeteneklerini ortaya çıkarmak. Bazıları bilmiyor kendisindeki becerileri farkında değil. İş Kulübü bu anlamda da çok önemli. Kişiyi biz burada 8 kişi ile yüz yüze eğitim yaptığımızda önce onu tanımaya çalışıyoruz. Farkında olmadığı özellikleri ortaya çıkartıyoruz.
Pandemi ile birlikte İş Kulübünde katılım sayısını etkiledi mi?
Pandeminin verdiği özel bir durum var tabii, çünkü biz eğitimlerimizi önceden yüz yüze gerçekleştiriyorduk. Pandemi ile birlikte online eğitimler olmaya ve herkes çok aktif kullanmaya başladı. Buradaki etkileşim belli sayılarda oluyordu. Şimdi online eğitimlerde daha da artabiliyor. Burada 8 kişilik bir eğitim yapıyorsak eğer, online eğitim ile bu 20 ila 40 arasında değişebiliyor. Elbette format biraz değişti.
Eğitimler kaç gün sürüyor? Herhangi bir ücreti var mı?
Grubun niteliğine ve niceliğine göre değişiyor. 10 günü de bulabilir bazı gruplarda 2 gün de sürebilir. Eğitimlerimiz ücretsiz. Yaptığımız her hizmet ücretsiz. İş Kulübü faaliyetlerinde gönüllülük esastır. Şimdi bir sürü online eğitim var ve belli bir ücret ödüyorlar. Bu bir tercih tabii ücretli de almak isteyebilirler başka kurumlardan, ama bu hizmeti biz üç İş Kulübü Lideri olarak yapıyoruz. Ankara’da eğitimlerini aldık. Daha sonra bu serviste görevlendirildik.
Eğitimi daha çok hangi gruplar talep ediyorlar?
Eğitime gençler daha ilgililer. Özellikle yeni mezun kişilerin başvurusu diğer gruplara göre fazla. Yeni mezun olmanın verdiği bir dezavantajları olduğunu düşünüyorlar, ama biz onu burada kırıyoruz. Bakış açısını değiştiriyoruz. ‘Daha yeni mezunum, tecrübem yok beni niye alsınlar?’ diye düşünüyorlar. Biz de onlara, ‘Beni işe almalısın çünkü’ şeklinde kendilerini anlatabilmelerini öğretiyoruz. Olumsuzu göstermekten ziyade olumluya yönlendiriyoruz.
Son olarak eklemek istediğini bir şey var mı?
İş Kulübü İŞKUR bünyesinde çok etkin bir proje ve ilk olarak 5 pilot ilde başlayıp sonuçlarının alındığı daha sonra da diğer illere yaygınlaştırılan bir proje. O yüzden çok önemli.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST