Serçiler-Terziler Projesi ÇED olumlu raporu iptal edildi (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Serçiler-Terziler Projesi ÇED olumlu raporu iptal edildi (videolu haber)

İda Dayanışma Derneği, Serçiler-Terziler projesine karşı ÇED raporu iptal davası açtıklarını ve davayı kazandıklarını duyurdu. Yapılan basın açıklamasına Çanakkale Barosu Başkanı Av. Soner Aydın ve Belediye Başkanı Yardımcısı İrfan Mutluay da katıldı.
Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’na birkaç kilometre yapılması planlanan Serçiler-Terziler altın madeni projesine karşı ÇED raporu iptal davası açan İda Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Akgül, yaptığı basın açıklamasında davayı kazandıklarını duyurdu. Konuşmasında Akgül, “Böylesine değerler ifade eden ilimiz coğrafyası,yirmi yılı aşkın bir süredir,sayıları bugün beşe ulaşmış olan termik santrallerin çevre üzerine baskısı ve yüzlerce ruhsat alanına bölünmüş,%79 u orman alanı ve tarım alanı olan maden sahalarının istilası altındadır.Bizler bu coğrafyada yaşayanlar olarak,başta insan sağlığı olmak üzere,hava kirliliği,su kaynaklarımızın kirlenmesi ve kaybolması,tarım alanlarımızın bozulması,orman varlığımızın azalması,ekosistemin bozulması gibi bedeller ödemekteyiz. Özellikle,kentimizin tek su kaynağı Atikhisar Barajımız ve havzası maden sahalarıyla adeta kuşatılmış ve büyük bir tehdit altındadır.Tahribat ve talan doğanın kendini yenileyemeyeceği kadar büyük ve hızlıdır.İDA Dayanışma Derneği olarak, halkımızın da desteği ile yıllardır bu talana ve tahribata karşı gerek hukuksal,gerekse eylemsel olarak direnç ile,kararlılıkla mücadele vermekteyiz.Daha iki yıl önce,Kirazlı’daAlamosGold’a karşı, hukuk yolu bitince eylem yoluyla attığımız çığlık dünyada yankı bulurken,ülkemizin yakın-uzak demeden her yerinden binlerce insan Kirazlı’ya aktı.Kirazlı,tarihe geçen en kitlesel eyleme sahne olurken, ruhsatı uzatılmayan Kanadalı şirket sahayı terk etmek zorunda kaldı.Aynı günlerde Serçiler-Terziler sahasında Koza Altın İşletmelerinin sondaj çalışması yaptığı haberini aldık.Projenin ÇED Raporunu Bilim Kurulumuzda inceleyerek uzman görüşlerini aldıktan sonra Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına karşı Çanakkale 1. İdare Mahkemesinde ÇED İptal Davası açtık. Çanakkale Belediyesi de daha sonra davaya müdahil oldu. Yapılan iki ayrı keşifte biri Ek olmak üzere verilen üç Bilirkişi Raporu da lehimize olunca mahkeme önce yürütmeyi durdurma kararı verdi.30 Kasım 2021 tarihinde yapılan Karar Duruşmasında da Koza Altın İşletmelerinin Serçiler-Terziler Projesi ÇED Raporunu iptal etti. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerini kullandı.
“ONLAR BİR AĞACA KERESTE GÖZÜYLE BAKARLAR”
Basın açıklaması esnasında konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ise, İda Dayanışma Derneği’ne hukuki anlamda destek olduklarını çünkü halka temiz su sağlamanın belediye olarak görevleri olduğunu vurguladı ve şu açıklamaları ve şu açıklamaları yaptı: “Hepinizin bildiği gibi Kazdağları ve Biga Yarımadası, yalnızca ülkemizin değil, endemik türleriyle, bitkisel çeşitliliğiyle, su kaynaklarıyla, mitolojik öykülere kaynaklık etmiş topraklarıyla dünyanın en önemli değerlerinden biri. Bir doğa ve kültür mirası. İşte bu doğa ve kültür mirasına 20 yılı aşkın bir süredir gerek metalik madencilik gerek kirli enerji santralleriyle bir saldırı yapılıyor. Bu saldırıya karşı, gerek yerel yönetimler, gerek meslek örgütleri gerek sendikalar, tüm aktivistlerle göğüs göğse, omuz omza mücadele verdik. Bu mücadele hem hukuksal alanda sürdü hem de fiili olarak gerek kırsal gerek kentte gerekse akademik çalışmalarla sürdü. Bunun sonucunda 26 Temmuz 2019’da Su ve Vicdan Nöbetiyle, bırakın ülke sınırını, dünya sınırına taşan bir mücadeleyi biz bu topraklarda hep birlikte verdik. Bunun sonucunda Alamos Gold’un 13 Ekim 2019 tarihinde biten ruhsat süresi iptal oldu. Bu küresel emperyal şirket o alandan çıktı. Daha bu mücadele çok sıcakken, kentimiz tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın havzasında, yaklaşım 1.5-2 kilometre mesafede Serçiler-Terziler projesiyle karşı karşıya kaldık. Tehlike daha büyüktü çünkü su kaynağımız tekti . Yaklaşık 200 bin insanın içecek ve kullanacak başka su kaynağı şu an itibariyle yok. Bununla ilgili mücadeleyi başlatan İda Dayanışma Derneğine hukuksal süreçte Çanakkale Belediyesi olarak destek verdik. Çünkü bu suyu korumak, Çanakkale halkına temiz ve içilebilir su kaynağı sağlamak, belediyenin yasal ve Devlet Su İşleriyle yapmış olduğu protokolün gereğidir. Şunu da herkes bilsin ki bu mücadelede seçilmiş insanlar olarak da sonuna kadar yer alacağız. Bu mücadele karşımızda olanlar şunları bilsinler; bunlar bir ağaca kereste gözüyle bakarlar, bunlar toprağa arsa gözüyle bakarlar. Bunlar, suyu şişelere hapsederek ticari bir mal gözüyle bakarlar.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST