SGK İl Müdürü Hilmi Ercan: “Yapılandırma fırsatını iyi değerlendirsinler” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

SGK İl Müdürü Hilmi Ercan: “Yapılandırma fırsatını iyi değerlendirsinler” (videolu haber)

Çanakkale Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hilmi Ercan, son günlerde kamuoyunun gündeminde olan “borç yapılandırması” ile merak edilen soruları Kalem Gazetesi için yanıtladı. Ercan, “Çanakkale’deki işverenlerimize ve primlerini kendileri ödeyen sigortalılarımıza şunu söylemek istiyorum, yapılandırma fırsatını iyi değerlendirsinler. Bu büyük avantajı kaçırmasınlar” dedi.
Çanakkale Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hilmi Ercan, son günlerde kamuoyunun gündeminde olan “borç yapılandırması” ile merak edilen soruları Kalem Gazetesi için yanıtladı.


Yapılandırmanın büyük bir avantaj olduğunu belirten Hilmi Ercan ile soru-cevap şeklinde gerçekleştirdiğimiz röportaj şöyle;
Yapılandırma Kanunu hangi borçları kapsıyor?
“Sigorta primi, idari para cezası, genel sağlık sigortası borçlarıdır. Ayrıca kurumumuza prim ödemekle yükümlü olan sigortalılara isteğe bağlı sigorta borçları, BAĞKUR borçları yapılandırma kapsamındadır.”
Yapılandırmanın avantajları nelerdir?
“Daha önceki dönemlere ait olan borçları olanların gecikme zammı ve gecikme cezaları kaldırılarak yurt içi üretici fiyatları endeksine göre güncelleniyor. Bu güncelleme ile beraber önemli oranda azalma meydana geliyor. En önemli avantajlarından biri ilk taksit ödeme süresine kadar yapılan ödemelerde biraz önce bahsettiğim yurt içi üretici fiyatlarının %90’ı ilk iki taksit süresine kadar yapılan ödemelerde %50’sine kadar bir azalma söz konusu olabiliyor.”
Son başvuru tarihi ne zaman?
“İlk taksit ödeme süresi 1 Mart 2021 tarihine kadar yapılacak. Bu ödemeleri peşin olarak yapmayı tercih edenler mutlaka bu tarihe kadar ödemelerini yapmaları gerekiyor. İlk iki taksitinde 30 Nisan 2021 tarihinde ilk ikinci taksitin ödenmesi gerekiyor yapılandırmanın devam edebilmesi için.”
Yapılandırma ödemeleri nasıl olacak?
İşverenlerimiz e-Sigorta üzerinden bizlere başvurularını yapabiliyorlar. BAĞKUR sigortalılarımız da e-devlet üzerinden başvurularını yapabilecekler.”
BAĞKUR’da hizmet satın alma nedir?
“Kamuoyunda öyle biliniyor ama aslında şöyle diyelim; Daha önceki çıkmış yapılandırmalar ile hizmet sürelerinde borcu olan BAĞKUR sigortalılarımızın dondurulabiliyor. Yeni yapılandırma ile az önce bahsettiğim şartlarda avantajlı bir şekilde primlerini ödeyebilerek satın alabiliyorlar. Kamuoyunda buna prim satın alma adında bir bilgi olarak biliniyor.”
Borcu olanlar sigortalılar sağlık yardımlarından nasıl faydalanacaklar?
“Genel sağlık sigortalılarımız 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir tespitlerini yaptırsınlar. Gelir testi sonucuna göre gelirleri asgari ücretin 3’te birinin altında çıkarsa borçlarının silinebilmesi gibi bir durum söz konusudur. Üstünde çıkar ise 30 Nisan 2021 tarihine kadar avantajlı bir şekilde ödeyebilirler.”
Yapılandırma hakkı kaybedilebilir mi?
“Yapılandırma hakkı kaybedilebilir. İlk iki taksitin mutlaka süresinde ödenmesi gerekiyor. Bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitten kaçınılması gerekiyor. Yapılandırma hakkı kaybedilebilir. Yapılandırma hakkını kaybetmemek için özellikle işverenlerimiz bu yapılandırma ile beraber ‘borcu yoktur’ yazısı alıp kamu ihalelerine katılabiliyorlar, kredi kullanabiliyorlar, diğer mercilere başvurarak çeşitli haklardan faydalanabiliyorlar. Bu anlamda yapılandırmamanın bozulmaması önem taşıyor. Diğer yandan bu hacizlerin ve icra işlemlerini yapılandırma ile durdurulabiliyor. Yapılandırmanın bozulmaması anlamında bu önemli. Öte yandan şunu da söylemek istiyorum; Çanakkale’deki işverenlerimize ve primlerini kendileri ödeyen sigortalılarımıza şunu söylemek istiyorum, yapılandırma fırsatını iyi değerlendirsinler. Bu büyük avantajı kaçırmasınlar.”

Kurum olarak pandemi döneminde aldığınız önlemler nelerdir?
“Pandemi döneminde çalışanlarımızı bulaş riskine karşı korunma amacıyla birçok önlem aldık. Mesela kesme siperlik yaptırdık, bütün kurumumuzu, hizmet araçlarımızı periyodik olarak dezenefekte ediyoruz. Çalışanlarımızın hepsine maske dağıtıyoruz, sosyal mesafeleri korumaları anlamında da anonslarla uyarıyoruz. Yine pandemi kurulumuzun aldığı karar gereği, HES kodu sorgulaması yapıyoruz. Yemekhanede de aynı kurallara dikkat ediyoruz.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST