Şirketler 14 üniteye 142 milyon TL harcamış

KALEM Farkıyla...

Şirketler 14 üniteye 142 milyon TL harcamış

Şirketler 14 üniteye 142 milyon TL harcamış

Termik Santrallerin bacalarından çıkan zehirli gazları önlemek için kükürt arıtma tesisi kurulması kararlaştırılmıştı. Sayıştay; 18 Mart Çan Termik Santralinin 2 ünitesi için 289 milyon 444 Bin lira kaynak aktarıldığını belirledi. Bakan Kurum ise; 6 özel şirkete ait termik santrallerin 14 ünite için 142 milyon lira harcadıklarını açıkladı.

2018 yılı Sayıştay denetim raporunun 63’üncü sayfasındaki yatırım tablosuna göre 18 Mart Çan Termik Santrali’nin iki ünitesine, baca gazı kükürt arıtma tesisi kurulması için EÜAŞ tarafından 289 milyon 444 bin TL bütçe ayrılmış. Sözcü Gazetesi yazarın Çiğdem Toker yazdığı köşe yazısında ise bu durumu sorguladı. Toker; “Baca gazı arıtmayla ilgili yükümlülüklerini tam yerine getirmedikleri halde kısa bir ‘mola’nın ardından yeniden açılan kömüre dayalı termik santrallerle ilgili tartışma sürüyor. Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) 2018 yılı Sayıştay denetim raporunda konuya dair önemli bir veri yer almakta. EÜAŞ raporunun 63’üncü sayfasındaki yatırım tablosuna göre 18 Mart Çan Termik Santrali’nin iki ünitesine, baca gazı kükürt arıtma tesisi kurulması için EÜAŞ tarafından 289 milyon 444 bin TL bütçe ayrılmış ve harcanmış. Bu tutar niye önemli biliyor musunuz? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un iki hafta önce yaptığı açıklamaya göre özel sektörün işlettiği 6 santralin toplam 14 ünitesine 142 milyon TL “çevresel yatırım” harcaması yapılmıştı. Bir yanda devlete ait tek bir santralin iki ünitesinin filtresine 289.4 milyon TL. Diğer yanda özel şirketlerin işlettiği altı santralin 14 ünitesine 142 milyon TL. Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, bu yaman çelişkiye dikkat çeken ve sorgulayan bir soru önergesi verdi. Bakan Kurum’un yanıtlaması istemiyle verilen önergedeki soru hepimizin vergisini ilgilendiriyor: ‘Sayın Kurum’un açıkladığı 14 adet termik santral ünitesinin maliyeti ile 2 adet ünitesi bulunan 18 Mart Çan Termik Santrali maliyeti karşılaştırıldığında, 18 Mart Çan Termik Santrali’nde büyük bir kamu zararı oluşturulduğu açıktır. Bu doğrultuda teftiş kurulu, Sayıştay veya adli yargıda yürüyen bir soruşturma veya dava var mıdır?’ Bakalım aylar sonra gelecek (belki de hiç gelmeyecek) cevap ne olacak?”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST