Siyasi partilerden 19 Mayıs töreni

KALEM Farkıyla...

Siyasi partilerden 19 Mayıs töreni

Siyasi partilerden 19 Mayıs töreni

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda siyasi partiler ve bazı sivil toplum kuruluşları resmi törenin ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunumunun ardından CHP İl Başkanı Güler Koçer bir konuşma yaptı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı bütün yurtta olduğu gibi Çanakkale’de de yapılan tören, gösteri, yürüyüş ve düzenlenen etkinlikler ile coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen resmi törenin ardından, bazı siyasi partiler, dernek, oda ve sivil toplum kuruluşları Atatürk Anıtı’na çelenk sunma programı düzenledi. Çelenk sunumunun ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkanı Güler Koçer bir konuşma yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Osmanlı Padişahlarının, ekonomi nedir bilmedikleri için, büyük miktarda borca sokup, adeta iflas ettirdikleri (Düyun-u Umumiye) devlet, gırtlağına kadar borca saplanmış ve neredeyse yedi düvel tarafından işgal edilmişti. Bu yüzden, Osmanlı başkentinde Düyun-u Umumiye binası kuruldu. O kadar ki bu borçları 50li yılların başlarına kadar ödedik. Ekonomik bağımlılık, devletin savrulmasına ve yönetilememesine neden oldu. Aynen bugün olduğu gibi. Bu durumu gören ve yaklaşan tehlikeyi fark eden, büyük Atatürk İstanbul’da güvendiği ve sevdiği arkadaşlarıyla uzun görüşmeler yapıp, kurtuluş çaresi aradı. Alınan karar gereği,9. Ordu Müfettişi sıfatıyla 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıkacaktı. Bu, Türk Ulusunun esaretten kurtuluşunun habercisiydi. Ve İstiklal Savaşı’nın, düşünce kalıpları buralarda başladı. Erzurum ve Sivas Kongreleri, ardından TBMM’nin Ankara’da toplanması ve nihayet İstiklal Savaşı’nın kazanılması, bağımsızlığını ilan eden, yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin, yabancı uluslarca tanınması süreçleri art-arda geldi. Atatürk, meclisin kuruluş günü olan 23 Nisan’ı da bayram günü ilan ettiği gibi, 19 Mayıs’ı Gençlik ve Spor Bayramı olarak kabul etti. Gençlik ve spor bir hareket, bir dinginlik demektir. Bütün, bu mülahazaların sonucunda 19 Mayıs’ı tıpkı atamızın değerlendirdiği gibi algılamak ve o ruhla, o azimle bu değerlere sahip çıkmamız gerektiği düşüncesiyle hepinize saygılar sunarım.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST