”Sızacak siyanürlü su tüm çevreye zarar verecek”

KALEM Farkıyla...

”Sızacak siyanürlü su tüm çevreye zarar verecek”

”Sızacak siyanürlü su tüm çevreye zarar verecek”

Çanakkale’ye gelen TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe yaptığı konuşmada Kuzey Anadolu Fay Hattının batı kesiminde beklenen depremin, Kazdağları’nda gerçekleştirilen madencilik faaliyetlerinde kullanılan altın ayrıştırma havuzunu çatlatabileceğini ve havuzdan sızacak siyanürlü suyun tüm çevreye zarar vereceğini dile getirdi.

Çanakkale İnşaat Mühendisleri Odası dün Truva Otel’de saat 10.00’da bir araya geldi. Toplantıya TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe Çanakkale İnşaat Mühendisleri Odası’nın yönetim kurulu üyeleri, üyeleri ve basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökçe, Kuzey Anadolu Fay Hattının batı kesiminde beklenen depremin, Kazdağları’nda gerçekleştirilen madencilik faaliyetlerinde kullanılan altın ayrıştırma havuzunu çatlatabileceğini ve havuzdan sızacak siyanürlü suyun tüm çevreye zarar vereceğini dile getirdi. Gökçe yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Kazdağları’nda altın madeni aranması için binlerce ağacın kesilmesine son verilmeli; havayı, suyu ve toprağı kirleterek insan yaşamını riske sokacak olan çalışmalar derhal durdurulmalıdır. Sorun sadece ağaç kesilmesi sorunu değildir. Hava su ve toprağın kirlenmesi ve çevreyi zehirlemesi sorunudur. Eğer çalışmalar sürdürülür ve altın madeni işletilmeye başlanırsa,Kaz Dağları’nda temiz havaya ve suya ulaşmak mümkün olmayacak, yaşam iksiri olarak adlandırılan bu bölge özelliğini yitirecektir. Bugün ortaya çıkmış olan tablo yapılacakların çok küçük bir parçasıdır. Madalyonun çok daha büyük olduğunu gören gözler, duyan kulaklar ve düşünen beyinler küçük bir incelemeyle ortaya çıkacak olan katliamı görebilirler. Deniyor ki; ’biz siyanürle arama yapmıyoruz’. Bir algı operasyonu yapılıyor her zaman yapıldığı gibi. Altını ayırma, ayrıştırma havuzunda kil mi kullanıyorsunuz? 17 Ağustos 1999 Doğu Marmara Depremi’nin 20.yılını yaşıyoruz. Ortaya çıkan acı tabloyu biliyoruz. Yedi ve üzeri büyüklükte bir deprem yine olacak. Geçmişte yaşanan acı tabloyu biliyoruz. ‘Geçmişini bilmeyenler geleceği kuramazlar. Kuzey Anadolu Fay Hattının batı kesiminde beklenen deprem, Çanakkale başta olmak üzere bu fayın etki alanında bulunan illerimizi önemli ölçüde etkileyecek. Çanakkale’de büyük oranda bu depremden etkilenecek. Altın ayrıştırma havuzunun çatlaması, hasar görmesi olasılıklar arasında bulunan bir konudur. Havuzdan sızacak siyanürlü su tüm çevreye zarar verecek. Doğa zehirlenecek, tüm çevre zarar görecek. Çanakkale Bölgesinde 43 maden arama ruhsatının verildiğini hatırlatmak isterim.Bu madenlerin 30’u altın madeni, yani siyanürle ayrıştırma yapılacak madenler.Açıklıkla ifade etmeliyiz ki,siyanür kullanılmasa bile bu kadar büyük sahada yapılacak maden aranmasının, bir doğa ve ağaç katliamına neden olacağının bilinmesini isteriz.Yerin üstü yerin altında bulunan madenlerden çok daha değerlidir, altından daha kıymetlidir. O halde turizm merkezi olarak geliştirilebilecek,dünyanın dikkatini çekebilecek çalışma ve düzenlemelerin sağlayacağı gelirler daha mı az değerlidir.Yerli işbirlikçileri ile birlikte birkaç şirketin çıkarı için bu doğa harikası olan Kaz Dağları yok edilemez. Bu dünya harikası dağları ve sağlık merkezini korumamız gerekir.”

“Hemen son verilmelidir”

Gökçe konuşmasının devamında; “Kaz Dağları oksijen bakımından oldukça zengin olan bir bölgedir.Ören yerleri ile birlikte mitoloji de özel bir yere sahiptir. Milyonlarca ton kaya yığını öğütülüp siyanürle ayrıştırıldıktan sonra depolanacaklar. Depolanan siyanürlü kaya yığınının depolandıkları yerlerde sızmaya neden olabileceğini düşünmek gerekir.Ayrıca altın ayrıştırma evresinde milyonlarca ton su tüketiminin kullanılmış olması; havayı,suyu ve toprağı kirletecektir.Bu nedenle de, Kaz Dağlarında altın aranması doğru değildir. Altın madeni arama ve ağaç kesme işlemlerine hemen son verilmelidir” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST