Sosyal Konutlar sakinleri isyan ediyor!

KALEM Farkıyla...

Sosyal Konutlar sakinleri isyan ediyor!

Sosyal Konutlar sakinleri isyan ediyor!

Sosyal Konutlar bölgesinin kentsel dönüşüm projesinin bir türlü hayata geçirilememesi bölge sakinlerini isyan noktasına getirdi. Son dönemde meydana gelen art arda depremler nedeniyle tedirgin olan vatandaşlar, Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın açıklamalarının ardından umutlandı. Vatandaşlar, konunun artık çözüme kavuşmasını bekliyor…

Çanakkale Belediyesi tarafından bundan yaklaşık 6 yıl önce depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi hayata geçirildi. Yarışma düzenlendi, proje belirlendi. Sosyal Konutlarda yaşanan mülkiyet sahiplerinden de vekaletnameler toplandı. Proje 6 yıl içerisinde belli bir noktaya getirildikten sonra bürokrasiye takıldı. Projenin başlatılması için Çanakkale Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gerekli izinlerin verilmesi talebiyle 21 kez müracaatta bulundu. Konuyla ilgili olarak Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile yaptığı görüşmede de konunun gündeme geldiğini belirtmişti. Turan, İsmetpaşa Mahallesi’ndeki Sosyal Konutlar bölgesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘riskli alan’ ilan edildiğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından bölge sakinleri umutlandı. Manisa ve Elazığ depremlerinin ardından tedirginlikleri hat safhaya ulaşan vatandaşlar konunun bir an önce çözüme ulaşmasını talep ediyor. Bölge sakinleri ve Çanakkale Kent Konseyi İsmetpaşa Mahalle Meclisi Kentsel Dönüşüm Çalışma Grubu ile İsmetpaşa Mahalle Muhtarlığınca dün Çataltepeliler Derneği’nde toplantı düzenlendi. İsmetpaşa Mahalle muhtarı Özkan Vural Çataltepeliler Lokalinde toplanan mahalle sakinlerine yaptığı konuşmada; “Sosyal Konutlar bölgesinde bulunan hemen hemen tüm konutlar 99 depremi öncesinde yapılan, deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılardır. Kimilerinde küçük hasarlar var. Gerekli statik uygulamalara da sahip olmayan binalarımız risklidir. Bölgenin riskli alan ilan edilmesi konusunda Sayın Milletvekilimizin bir söylemi oldu. Kendisine bu konuda teşekkür ediyoruz, yıllardır bu haberi bekliyorduk. Amacımız sıkıntılarımızı dile getirmektir” dedi. Yaşanan süreci özetleyen Mahalle Muhtarı Özkan Vural; “Bizleri mağdur eden durum; Belediye ve siyasi iktidarın birbirine uzak durmasıdır. İki kurum birbirine yaklaşmadığı sürece bizim sorunlarımızın da çözülme imkanı yoktur. Burada toplanarak vatandaşların dilek ve taleplerini yukarıdaki yetkililere duyurmaktır. Bundan sonra bölge halkı konuşmalıdır. Buraya gelen herkes konuştu ama bölge halkı bugüne kadar hiç konuşmadı. Artık söz sırası sosyal konutlar sakinlerindedir. Amacımız Başkan ve vekilleri yan yana getirmektir, aksi takdirde burada bir adım atılmayacaktır. Belediye bakanlık arasında birbirlerine 21 yazışma yapmışlar ama halen bir sonuç yok. Vekilimiz burada duyarlılık göstererek bizleri heyecan içinde bırakmıştır. Biz artık birlik olup yöneticileri bir araya getirip sorunlarımızı çözdürmemiz gerekiyor” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST