Su kıtlığına üçgen çatılı çözüm

KALEM Farkıyla...

Su kıtlığına üçgen çatılı çözüm

Su kıtlığına üçgen çatılı çözüm

Mimar İsmail Erten küresel iklim değişikliği ve son dönemdeki kuraklık riskine karşı Yunanistan’daki Meis Adası’ndaki yapılaşmadan örnek verdi. Yaşamsal anlamda suyun öneminin ve tasarruf tedbirlerinin konuşulduğu Çanakkale’de su kıtlığına karşı üçgen çatıların yapıldığını belirten Erten, “Yok etmeyelim, koruyalım yasaları değiştirip yeni tasarımlara taşıyalım” dedi.
İsmail Erten sosyal medyadan paylaştığı fotoğrafı yorumlayarak, “Bu fotoğraf Ege denizindeki yerleşimi olan en küçük adalardan birisi olan Meis adası. Evlerin hepsinin çatısı üçgen alınlıklı ve beşik çatılı, bu kadar yoğununu görmemiştim, yani su kıt. Yağmur suyu tek kaynak, çatıların hepsi su toplama merkezine dönüştürülmüş, sokağa ve bahçeye akıtılacak yağmur suyumuz olmasın diye binlerce yıldır insanlar çatıları böyle tasarlamışlar… toplanan sular aşağıdaki sarnıçlarda biriktiriliyor ve bütün yıl kullanılıyor, tüm bu işlevsel ve ekonomik olanı tasarlayıp inşa ederken de estetiği ihmal etmiyorlar, bizim Ege kıyı yerleşimlerinde de yaygın olan bu mimari kültürel form etkisi, her baktığımda mimarinin mucizesi benim için, yok etmeyelim, koruyalım, yasaları değiştirip, yeni tasarımlara taşıyalım, malum kuraklık iklim değişikliği” notunu düştü.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST